
Badanie ultrasonograficzne, powszechnie znane jako USG, należy do grupy badań obrazowych, a więc pozwalających uzyskać obraz narządów, na podstawie którego lekarz dokonuje ich oceny. USG to nic innego, jak wysyłanie fal ultradźwiękowych do wnętrza ciała pacjenta, następnie odbijających się od tkanek i struktur ciała, jednocześnie tworzących ich obraz widoczny na monitorze aparatu.
Na bliźniaczych zasadach odbywa się badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, do którego uprzednio należy się odpowiednio przygotować.
USG jamy brzusznej wykonuje się w sposób nieinwazyjny, najczęściej w pozycji leżącej, oczywiście na plecach. Badanie rozpoczyna się w momencie nałożenia specjalistycznego żelu na skórę pacjenta, umożliwiającego pełny kontakt głowicy z ciałem przy jednoczesnym wyeliminowaniu pęcherzyków powietrza, zakłócających obraz. Żel ów nie posiada żadnych dodatkowych właściwości, nie podrażnia skóry, nie uczula jej, natomiast bezproblemowo i natychmiastowo zmywa się przy pomocy wody z mydłem. Lekarz przesuwa głowicę aparatu do USG w celu uzyskania pełnego obrazu badanego narządu, ogląda go dogłębnie i z każdej strony notując obserwacje.
Lekarz może zalecić picie płynów i nieoddawanie moczu bezpośrednio przed przystąpieniem do badania, ponieważ jednym z warunków przeprowadzenia poprawnego obrazowania ultrasonograficznego przez powłoki brzuszne organów w obrębie miednicy małej jest pełen pęcherz moczowy, który wypycha pętle jelitowe, tworząc swobodny dostęp do żeńskich narządów rodnych, pęcherza moczowego oraz męskiego gruczołu krokowego. W sytuacji, kiedy lekarz zalecił wykonanie jedynie badania USG jamy brzusznej, bez dodatkowej konieczności obserwacji narządów układu moczowego, pacjent może pojawić się z pustym pęcherzem.
Przygotowania do badania USG – dzień przed badaniem
Na dzień przez obrazowaniem ultrasonograficznym jamy brzusznej należy pamiętać o przyswajaniu wyłącznie lekkich, łatwych do strawienia pokarmów. Należy zrezygnować m.in. z warzyw, pieczywa czy owoców, które przez długi czas pozostają w żołądku. Na tym etapie warto również zadbać o eliminację pęcherzyków powietrza, zalegających w przewodzie pokarmowym. Owej czynności sprzyja zażycie jednego ze specjalistycznych medykamentów, zwalczających tę przeszkodę w postaci nagromadzonego powietrza, którą nazajutrz napotkają ultradźwięki. Tego typu leki dostępne są w każdej aptece i wydawane są bez recepty.
Przygotowania do badania USG – 6 godzin przed badaniem
W tym momencie pacjent nie może przyjmować już żadnych pokarmów ani płynów, poza naturalną wodą niegazowaną, co oznacza, że należy zrezygnować nie tylko z posiłku, lecz także kawy czy herbaty. Żucie gumy do żucia oraz palenie papierosów także jest zabronione.
Obrazowanie ultrasonograficzne, jak już zostało to wspomniane, jest badaniem nieinwazyjnym, jednak mimo to warto zadbać o umożliwienie lekarzowi prawidłowego jego przeprowadzenia, co nie tylko pozwoli pacjentom zaoszczędzić czas, lecz także pieniądze przeznaczone przecież na wykonanie badania USG.