
Masaż tajski znany jest od 2500 lat. Technika tego typu masażu wywodzi się z Tajlandii. Jako twórcę masażu tajskiego wskazuje się mężczyznę zwanego Shivago Komarpaj. Według buddyjskich legend człowiek ten był lekarzem Buddy. Technika masażu tajskiego ewidentnie wskazuje jednak na jego chińskie i indyjskie podstawy.
To właśnie z tych kultur wywodzi się masaż tajski. Nie jest on łatwy do wykonania. Osoby wykonujące masaż muszą poznać podstawy jogi, akupresury i refleksologii. Najbardziej znaną i najlepszą szkołą masażu tajskiego jest obecnie Królewska Akademia Masażu w Chiang Mai, która szkoli od wieków adeptów tejże sztuki.
Masaż tajski nie jest tylko zwykłym ugniataniem ciała. Jego wykonywanie i działanie oparte jest na teorii mówiącej o tym, iż całe ciało człowieka wypełnione jest cząsteczkami. Cząsteczki te zwane lom wdychane są do płuc, a następnie podróżują przez 72 tysiące kanalików nazywanych senami. Skupiska senów według teorii masażu tajskiego rozpoczynają się na pępku i kończą na ustach. Masażysta poprzez uciski i wyciąganie ciała masuje miejsca skupisk i stymuluje je. Pomagają w tym elementy jogi, akupresury i refleksologii.
Duchowa regeneracja
Podczas wykonywania masażu tajskiego zarówno masażysta jak i osoba masowana ubrani są w luźne ubrania. Materac na którym wykonywany jest masaż, jest średnio twardy. Masażysta przez cały czas pracuje nad ciałem masowanej osoby. Używa do tego swojego ciała – dłoni, kciuków, stóp, łokci. Masowana osoba przyjmuje podczas masażu wiele pozycji będących nawiązaniem do jogi pasywnej – siedzi, leży bokiem, przodem, tyłem itp. Sesja masażu tajskiego trwa ok. 2 godzin podczas których masowane, uciskane i rozciągane jest całe ciało. Dobrze wykonany masaż tajski to doskonały sposób na regenerację fizyczną i duchową.
Uzdrowicielski wpływ olejków i ziół
Tysiąclecia sprawiły, że masaż tajski ewoluował. Obecnie spotkać można nawet 80 odmian masażu tajskiego. Do tych najpopularniejszych należą: masaż tajski klasyczny, masaż tajski olejkowy oraz masaż tajski stemplami ziołowymi. W przypadku masażu klasycznego wykorzystywane są elementy akupresury i jogi pasywnej. Technika ta rozładowuje napięcie mięśniowe i pobudza układ krwionośny oraz limfatyczny. Masaż olejkowy wykonany zostaje z użyciem olejków aromatycznych. Są to ekstrakty m.in.: z lawendy, drzewa sandałowego, palisandra. Taki masaż pobudza układ odpornościowy i nerwowy. Redukuje także nadmiar wody w organizmie. Masaż stemplami ziołowymi wykorzystuje małe torebki wypełnione mieszanką ziół. Są to np. trawa cytrynowa, eukaliptus, imbir. Stemple podgrzewa się, a następnie wmasowuje w ciało. Ten rodzaj masażu odpręża, działa przeciwbólowo oraz pozytywnie wpływa na przemianę materii.
Ból głowy przemija
Masaż tajski pozytywnie wpływa na cały organizm. Często jego stosowanie związane jest z eliminacją bólów różnego pochodzenia. Masaż tajski wykorzystywany jest przy redukcji migrenowego bólu głowy. Okazuje się bowiem, że przyczyna bólu migrenowego nie jest do końca poznana, a bóle tego typu wywoływać mogą różne czynniki – od spożycia niektórych pokarmów, po problemy obejmujące okolice kręgosłupa. Masażysta stosując odpowiednią kompozycję ziół oraz uciskając odpowiednie miejsca na ciele osoby masowanej, jest w stanie skutecznie wyeliminować chroniczny ból głowy wynikający z migreny. Dzięki masażowi rozluźniają się mięśnie karku i szyi, odchodzi stres, a ból głowy mija. Wiele osób poleca masaż tajski w redukcji bólu migrenowego jako skuteczną i bezpieczną alternatywę dla farmakoterapii.
Każdy mógł spróbować masażu tajskiego na stoisku salonu May Thai Massage podczas Festiwalu Tajskiego 2016, który odbył się w Krakowie z inicjatywy Ambasady Królestwa Tajlandii w Warszawie. Zapraszamy również do stacjonarnych salonów.
Masaż tajski faktycznie jest skuteczny, podobnie jak akupunktura. Ból głowy często bierze się ze stresu, kiedy całe ciało mamy spięte. Najlepsze połączenie dla mnie to ćwiczenia całego ciała, rozciąganie plus masaż.