
Choroby skóry niestety są coraz popularniejsze w dzisiejszym świecie. Jedną z nich jest nawracający łupież, który trudno wyleczyć. Jakie są objawy, rodzaje i przyczyny łupieżu? Czas dowiedzieć się więcej, żeby skutecznie zawalczyć o zdrowe włosy i skórę głowy.
Najpopularniejsze objawy łupieżu to nadmierne łuszczenie się zrogowaciałej warstwy naskórka, który osypuje się na ramiona. Białe drobinki łupieżu potrafią zirytować, zwłaszcza kiedy lubimy nosić ciemne ubrania. Warto jednak wiedzieć, że łupież to nie tylko problem estetyczny. I nie zawsze objawia się w takiej właśnie postaci.
Przyczyny łupieżu
Najczęściej łupież jest wynikiem reakcji obronnej podrażnionej lub przesuszonej skóry. Wówczas odpowiednie gruczoły zaczynają wydzielać więcej sebum, a to idealne środowisko do rozwoju drożdżaków bezpośrednio odpowiedzialnych za ten problem. Najczęstsze przyczyny łupieżu to niewłaściwa pielęgnacja, stosowanie mocno wysuszających kosmetyków, zmiany związane z porami roku, zaburzenia hormonalne, łojotokowe zapalenie skóry, stres lub brak higieny.
Przyczyny łupieżu mogą się różnić w zależności od osoby. Tak samo, jak jego rodzaje.
Rodzaje łupieżu
1. Łupież suchy – nie towarzyszy mu łojotok, spowodowany jest stanem zapalnym zaogniającym się w wyniku obecności drożdżaka Pityrosporum ovale, ma postać osypujących się płatków skóry.
2. Łupież tłusty – związany jest z nadprodukcją łoju, w którym namnażają się drożdżaki Pityrosporum ovale, objawia się żółtawymi płatkami zalegającymi na skórze i swędzeniem.
Istnieją jeszcze inne, rzadsze rodzaje łupieżu. Dużo ważniejsze jest jednak leczenie.
Profilaktyka i leczenie. Jak pozbyć się łupieżu?
Sposoby na łupież są różne. Osoby zmagające się z tym problemem najczęściej sięgają po specjalistyczne szampony przeciwłupieżowe. To skuteczne kosmetyki, ale trzeba wiedzieć, że ich silne substancje zwalczające drożdżaki mogą wysuszać skórę i włosy, a także są uzależniające. To oznacza, że po odstawieniu szamponu przeciwłupieżowego problem nawraca.
Dużo lepsze są naturalne, domowe sposoby na łupież. Najpopularniejsze są olejki do włosów, które stosowane regularnie mogą wyregulować pH skóry głowy oraz pracę gruczołów łojowych. Małymi kroczkami niwelują przyczyny powstawania łupieżu, dzięki czemu problem znika. Najlepsze olejki do włosów z łupieżem to zdecydowanie eteryczne (rozmarynowy, sosnowy), które trzeba jednak stosować w towarzystwie innych olejów, aby nie podrażniły wrażliwej skóry głowy.
Można zastosować także inne sposoby na łupież. Na przykład:
– wprowadzenie do diety produktów z cynkiem oraz witaminami z grupy B,
– ograniczenie stosowania kosmetyków do stylizacji włosów,
– częstsze mycie włosów przy użyciu łagodnych szamponów np. dla dzieci.