
Białaczki, czyli nowotwory układu krwiotwórczego można podzielić na różne rodzaje m.in. na przebieg (przewlekła i ostra). Dowiedz się więcej na temat ich leczenia i przebiegu.
Przebieg białaczki
Nowotwory krwi (białaczki) dzieli się przyjmując różnego rodzaju kryteria – można przyjąć linię pochodzenia, przebieg choroby oraz rodzaj komórki, w której dochodzi do mutacji. Tak więc białaczki można podzielić w następujący sposób:
a) białaczki ostre
– ostra białaczka szpikowa
– ostra białaczka limfoblastyczna
b) białaczki przewlekłe
– przewlekła białaczka szpikowa
– przewlekła białaczka limfatyczna
Białaczki przewlekłe charakteryzują się długim przebiegiem, w pierwszych fazach często są zupełnie bezobjawowe. Z biegiem czasu chory zaczyna odczuwać coraz bardziej dokuczliwe symptomy, do których można zaliczyć – permanentne infekcje, ogólne osłabienie organizmu, bóle kości i stawów, nocne poty, spadek wagi, słabsza kondycja oraz anemia. W kolejnych fazach postępowania chory zaczyna przyspieszać, tym samym staje się coraz bardziej agresywny. W pierwszej fazie choroby diagnoza jest możliwa na podstawie morfologii krwi. Dowiedz się więcej na temat białaczek oraz zdobądź informacje o tym jak możesz pomóc, zostając dawcą szpiku kostnego w bazie Naszpikuj się wiedzą https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza.
Przewlekła białaczka szpikowa leczenie
Ten rodzaj białaczki jest skutkiem mutacji genetycznej, a dokładnie w jednej z par chromosomów komórek macierzystych tworzy się wadliwy gen, który oddziałuje na inne (zdrowe) komórki. Następstwem jest niekontrolowany rozrost niepełnowartościowych komórek, co zaburza właściwe działanie oraz ogranicza niektóre funkcje. W przypadku tego rodzaju białaczki głównym celem leczenia jest zahamowanie dzielenia komórek zawierających wadliwy chromosom (Filadelfia). Terapia przeważnie polega na stosowaniu inhibitorów kinazy tyrozynowej, która jest alternatywą dla chemoterapii oraz przeszczepienia szpiku.
Przewlekła białaczka limfatyczna leczenie
W tym przypadku nowotwór krwi jest skutkiem zmian limfocytów z linii B. W pierwszych fazach choroba nie przejawia się żadnymi symptomami, dlatego też jest prawie niewykrywalna. Objawy pojawiają się na jej kolejnych etapach np. permanentne infekcje, niedokrwistość, czy ogólne osłabienie organizmu. W przypadku tego rodzaju białaczki najskuteczniejszą metodą jest przeszczepienie szpiku kostnego.