
Lecytyna to nazwa używana na określenie grupy związków, do których należą między innymi fosfolipidy. Jest to bardzo ważna substancja dla naszego organizmu. Wspomaga jego prawidłowe funkcjonowanie, stąd jej obecność w tak wielu suplementach diety. Dlaczego lecytyna jest tak ważna dla ludzkiego organizmu i czy warto ją suplementować?
Gdzie można znaleźć lecytynę?
Lecytyna występuje naturalnie w ludzkim organizmie, a także w szeregu produktów spożywczych. Można ją znaleźć między innymi w żółtku kurzego jaja, rzepaku, słoneczniku, soi oraz morskich rybach. Najczęściej pozyskuje się ją jako środek uboczny rafinacji olejów. Jeżeli w organizmie jest niedobór tej substancji można skorzystać z suplementów diety, które ją zawierają. Można ją znaleźć jako samodzielny produkt, a także składnik suplementów poprawiających koncentracje, jakie można zakupić na stronie ekamedica24.pl.
Jakie właściwości ma lecytyna?
Lecytyna odpowiada przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. W ciele człowieka substancja ta jest obecna praktycznie w każdej komórce ciała – jest między innymi jednym z ważniejszych składników komórek nerwowych oraz mózgu. Korzystne działanie na układ nerwowy wykazuje również spirulina, która jest algą morską bogatą w witaminy i minerały. Odpowiada tam między innymi za ochronę osłonki mielinowej.
Lecytyna ma także wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego. Chroni ściany żołądka, a także reguluje poziom cholesterolu we krwi.
Jakie jest zapotrzebowanie organizmu na lecytynę?
Dzienne zapotrzebowanie organizmu u zdrowego człowieka można pokryć bardzo łatwo zjadając odpowiednie produkty żywnościowe. Przykładowo już 300 g chleba wystarczy, aby w całości pokryć to zapotrzebowanie. Warto też pamiętać o tym, że lecytyna często dodawana jest też do produktów spożywczych. W składzie można ją znaleźć pod określeniem E322. Specjaliści z zakresu dietetyki wskazują, że organizm dziennie potrzebuje ok. 2-2,5 g tej substancji i można ją suplementować w przypadku wzmożonego zapotrzebowania np. dużego wysiłku umysłowego. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie naturapluszdrowie.pl.