
Kosmetyki z kwasem hialuronowym podbiły rynek. Teraz również jest on podstawą wielu zabiegów medycyny estetycznej. Dlaczego kwas hialuronowy jest tak popularny i kiedy warto go zastosować?
Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, polisacharydem, który występuje we wszystkich organizmach żywych – od bakterii aż do ssaków. Odpowiedzialny jest przede wszystkim za wiązanie wody. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego pozwala na związanie nawet 250 cząsteczek wody. W ludzkiej skórze jest jednym z ważnych składników macierzy międzykomórkowej skóry właściwej, ale występuje też w innych narządach.
Do czego służy kwas hialuronowy?
Skóra młoda ma największą ilość kwasu hialuronowego, co powoduje, że jest sprężysta, jędrna i nie ma zmarszczek. Jednak z wiekiem ilość kwasu hialuronowego maleje. Mają na to też wpływ regularne opalanie się, nałogi takie jak palenie papierosów, alkohol, nieodpowiednie kosmetyki. W rezultacie skóra nie może już tak dobrze wiązać wody, co powoduje, że pojawiają się na niej zmarszczki.
Dodatkowo kwas hialuronowy jest też składnikiem mazi stawowej i odpowiada za je lepkość i właściwe działanie stawów. Właśnie dlatego wiele preparatów na stawy zawiera kwas hialuronowy. Jest też składnikiem filmu łzowego – znajdziemy go w różnych kroplach do oczu.
Kwas hialuronowy jest obecnie często stosowany w kosmetykach, podczas zabiegów medycyny estetycznej, głównie usuwania zmarszczek, ponadto w różnych zabiegach medycznych, na przykład okulistycznych, ginekologicznych, ortopedycznych, wobec tego jest to bardzo wszechstronny związek.
Kwas hialuronowy w kosmetykach
Aktualnie w wielu kosmetykach nawilżających oraz przeciwzmarszczkowych znajduje się kwas hialuronowy. Jest to skuteczny składnik nawilżający, który zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry, a także w konsekwencji powstawaniu zmarszczek.
W sprzedaży znajdziemy też czysty kwas hialuronowy – ma on postać żelu hialuronowego wielkocząsteczkowego lub małocząsteczkowego. Można stosować go jako samodzielny nawilżacz – aplikacja powinna odbywać się zawsze na wilgotną skórę. Może być też dodawany do olejów pielęgnacyjnych czy gotowych kosmetyków, aby zwiększyć ich właściwości nawilżające.
Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej
W medycynie estetycznej kwas hialuronowy jest jednym z podstawowych składników. Stosuje się kwas w trzech formach – usieciowany, częściowo usieciowany oraz nieusieciowany, które różnią się pomiędzy sobą gęstością i stopniem wiązania wody, co przekłada się na efekt i trwałość zabiegów.
Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego są bezpieczne i nie niosą ze sobą ryzyka poważnych skutków ubocznych. Wynika to głównie z faktu, że kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem skóry, dlatego jest on bardzo dobrze tolerowany. Zabiegi mogą być wielokrotnie powtarzane, co powoduje, że kwas hialuronowy jest doskonałym wyborem dla wielu pań oraz dla panów chcących zachować na długi czas młodzieńczy, świeży wygląd skóry.
Przykładowe zastosowanie kwasu hialuronowego:
- redukcja zmarszczek
- wypełnianie bruzd
- wolumetria – przywracanie objętości twarzy przez poprawienie jej owalu
- powiększanie i modelowanie kształtu ust
- uwypuklanie zapadniętych policzków i innych partii twarzy
- wzmacnianie cebulek włosów, co przeciwdziała ich wypadaniu
Kwas hialuronowy nie utrzymuje się w skórze na zawsze. Z czasem jego ilość także zaczyna maleć, dlatego po określonym czasie rekomendowane jest powtórzenie zabiegu. Zwykle czas wchłaniania wynosi około 6-10 miesięcy w zależności od pacjenta.
Więcej informacji dotyczących zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego można znaleźć na stronie internetowej: https://plusmed.info.pl/kwas-hialuronowy/.