
Nazywany „eliksirem młodości”, wykorzystywany często w zabiegach medycyny estetycznej, ale również dodawany do kosmetyków i używany w zabiegach medycznych od lat. Kwas hialuronowy jest jednym z najskuteczniejszych składników wspomagających młodzieńczy wygląd skóry, ale również dzięki niemu można uzyskać spektakularne efekty modelowania twarzy. Jest prawdziwie niezastąpiony i wszechstronny!
Kwas hialuronowy, określany także jak HA, jest rodzajem polisacharydu, który występuje we wszystkich organizmach żywych – od bakterii aż do człowieka. Jego głównym zadaniem jest wiązanie wody w skórze właściwej – jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać nawet do 250 cząsteczek wody. Młoda skóra ma kwasu hialuronowego pod dostatkiem, dlatego też jest sprężysta, gładka i nie ma zmarszczek. Niestety, z wiekiem ilość kwasu hialuronowego maleje, co powoduje utratę zdolności do wiązania wody w skórze i tym samym szybkie pojawianie się zmarszczek, wiotkości, utraty jędrności. Aby wobec tego zapobiegać objawom starzenia i niwelować je, konieczne jest uzupełnianie kwasu hialuronowego, co możliwe jest dzięki medycynie estetycznej na kilka sposobów.
Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej z HA
Przede wszystkim kwas hialuronowy wykorzystywany jest w zabiegach wypełniania zmarszczek – jest on wstrzykiwany w miejsca, w których pojawiają się oznaki starzenia, a następnie wypełnia je szybko i skutecznie, ale nie jest to jego jedyne zastosowanie. Może służyć również do modelowania twarzy czy też do powiększania ust i zmiany ich kształtu. Podczas zabiegów stosuje się kwas hialuronowy różnej gęstości zależnie od tego, w jakiej partii twarzy mają być one prowadzone. Im HA jest bardziej oczyszczony, tym jest skuteczniejszy.
Kwas hialuronowy może być stosowany na następujące obszary twarzy:
- poziome zmarszczki czoła
- zmarszczki gładzizny
- linia brwi
- zmarszczki wokół oczu
- dolina łez
- modelowanie policzków
- zmarszczki palacza
- okolice nosa
- niewyraźny owal twarzy
- fałdy wargowo-nosowe
- niesymetryczne lub małe usta
- zmarszczki śmiechowe
- linie marionetki
- broda
Zabiegi najczęściej polegają na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w określonej ilości w dane partie twarzy. Również może być on łączony z innymi składnikami aktywnymi, na przykład w przypadku zabiegu mezoterapii igłowej lub bezigłowej.
Jest to wobec tego naprawdę uniwersalny preparat, który pozwala na kompleksową poprawę wyglądu – dzięki niemu korekcja jest naprawdę bardzo skuteczna, natomiast efekty utrzymują się zwykle do 6-8 miesięcy. Po tym czasie zabieg może być powtórzony, aby uzyskać taki sam rezultat.
Przebieg zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego
Od pacjenta nie wymaga się żadnego szczególnego przygotowania do zabiegu. Zabiegi są praktycznie bezbolesne, czasami podaje się jednak znieczulenie w formie kremu znieczulającego skórę czy znieczulenia dentystycznego. Zabieg powinien być wykonany pod nadzorem lekarza. Czas trwania zabiegów to zwykle około 30-40 minut. Po wykonaniu zabiegu może pojawić się miejscowy obrzęk lub zaczerwienienie, które znikają zwykle po kilku godzinach lub kilku dniach.
Główne przeciwwskazania do zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego to: ciąża oraz okres karmienia, stany zapalne skóry, w tym opryszczka, skłonność do występowania blizn, aktywny trądzik i opryszczka, uczulenia na substancje zawarte w preparacie. Więcej informacji na temat przeciwwskazań tutaj.
Podsumowanie
Jeżeli szukasz sposobu na zmarszczki, zbyt małe lub niesymetryczne usta, chcesz poprawić owal twarzy, w takim przypadku kwas hialuronowy to zwykle najlepszy wybór – zabiegi z wykorzystaniem tego eliksiru młodości są dzisiaj dostępne w każdym gabinecie medycyny estetycznej i kosztują zwykle od 400 do 1000 złotych zależnie od miejsca podania preparatu i jego ilości.