Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Odżywianie > Jakimi ziołami zwalczyć ból brzucha?

Jakimi ziołami zwalczyć ból brzucha?

kobieta

Nie zawsze udaje się nam jeść zdrowo. Kto nie odmówi sobie pizzy czy wyjścia do restauracji. A zbliżają się święta i szkoda nie spróbować wszystkich przysmaków pod którymi będzie uginał się świąteczny stół. Później prawdopodobnie czekają nas bóle brzucha i wzdęcia wywołane przejedzeniem. Na szczęście natura ma na to sposoby. Większość ziół, które mogą pomóc nam zapomnieć o dolegliwościach ze strony układu trawiennego to rośliny znane i stosowane od wieków. O niektórych, takich jak arcydzięgiel wspominają nawet średniowieczne pisma, nazywając go Zielem Ducha Świętego.

Co na wzdęcia?

Zacznijmy od pytania: skąd biorą się wzdęcia? Najczęstszymi przyczynami pojawiania się wzdęć są:

  • Nieodpowiednia dieta, a więc spożywanie dużych ilości białego pieczywa i produktów na bazie białej mąki.
  • Dieta bardzo rozdrobniona, papkowa lub oparta na sokach i szejkach, uboga w błonnik.
  • Jedzenie dużej ilości słodyczy oraz gotowych dań i produktów.
  • Jedzenie warzyw wzdymających takich jak kalafior, fasola, brokuł czy kapusta.
  • Spożycie potraw tłustych lub ciężkostrawnych oraz tych przyprawionych na ostro.

Jedzenie w pospiechu oraz siedzący tryb życia również przyczyniają się do powstawania wzdęć. Mało ruchu to rozleniwione jelita i słaba aktywność mięśni również w układzie pokarmowym. Aby sobie z nimi radzić warto sięgnąć po napary i olejki ziołowe. Na przykład owoce kminku doskonale ograniczają wzdęcia i oddawanie wiatrów. Kminkowa herbatka jest zalecana niemowlętom by uniknąć napadów kolki. Dorosłym służy równie dobrze. Mięta pieprzowa oraz melisa, choć wiele osób o tym nie wie również posiadają silne właściwości ograniczające gazy.

A na bóle brzucha?

Bóle brzucha to poważna dolegliwość żołądkowa i bardzo szerokie zagadnienie. Mogą pojawiać się tuz po obfitym posiłku lub w każdym innym momencie trawienia. Akurat, kiedy przyjmiemy na raz za dużo jedzenia ściany żołądka rozciągają się, na co może nie być przygotowany i reaguje gwałtownymi bolesnymi skurczami. Z taką sytuacją możemy spotkać się zraz po wigilijnej kolacji.

Bywa i tak, że ból pojawia się w wyniku skurczu jelit, tak zwanej kolki jelitowej, w wyniku Zespołu Jelita Drażliwego. Ta choroba pojawia się co raz częściej, niestety jej przyczyny nie są do końca znane. Leczenie objawów takich jak właśnie skurcze, wzdęcia, biegunki lub przeciwnie zaparcia opiera się na łagodzeniu objawów a najskuteczniejsze w tej materii są właśnie preparaty ziołowe. Olejki ziołowe z takich roślin jak mięta pieprzowa czy arcydzięgiel zawierają silne substancje, które rozluźniają mięśnie układu pokarmowego przynosząc ulgę.

Zioła po przejedzeniu

Święta już tuż tuż, ale wszyscy wiemy, że nie skończy się na jednym talerzu barszczu z uszkami czy jednym kawałku rybki. W taki dzień jak ten tak trudno odmówić sobie wszystkich tych specjałów, które pojawiają się przecież tylko raz w roku! Szczególna okazja, a więc i szczególne przywileje. Łatwo jest sobie pofolgować, a później niestety odchorować. Uczucie sytości jest bardzo przyjemne, gorzej, jeśli nasz żołądek nie był na to gotowy. Pomyślmy o odpowiednim zabezpieczeniu się na wypadek tych złych stron związanych z przejedzeniem.  Układ trawienny zbyt intensywnie potraktowany potrafi odpowiedzieć bólami żołądka, silnymi skurczami jelit i wzdęciami. Warto pomyśleć o bezpiecznym i skutecznym preparacie ziołowym i zamiast szykować kilka naparów na każdą z dolegliwości żołądkowych osobno zaopatrzyć się na przykład w Iberogast. To doskonały lek ziołowy zawierający kompozycję 9 roślin.

W składzie znajduje się:

  • Ubiorek gorzki – pobudza motorykę układu trawiennego.
  • Korzeń arcydzięgla – rozluźnia przy skurczach mięśni układu pokarmowego.
  • Owoce kminku – skutecznie przeciwdziałają wzdęciom.
  • Kwiat rumianku – działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, pobudza motorykę jelit.
  • Owoce ostropestu plamistego – chronią wątrobę i wspomagają jej regenerację.
  • Liście melisy – poprawiają trawienie i koją nerwy.
  • Glistnik jaskółcze ziele – stymuluje mięśnie żołądka, przez co poprawia trawienie.
  • Liście mięty pieprzowej – zmniejszają ból, ograniczają wzdęcia oraz łagodzą skurcze jelit.
  • Korzeń lukrecji – działa pozytywnie na śluzówkę żołądka.

Więcej na temat mocy ziół tu: http://www.iberogast.pl/.

Dodaj komentarz

Top

Jakimi ziołami zwalczyć ból brzucha?

Czas na przeczytanie: 3 min
0
Inline
Inline