Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Implanty zębów – rodzaje, ceny, trwałość

Implanty zębów – rodzaje, ceny, trwałość

zęby

Implanty zębów to najbardziej optymalna metoda leczenia braków w uzębieniu. Można nimi zastąpić brakujące zęby bez dyskomfortu, jaki powoduje ruchoma proteza czy most i bez ingerencji w strukturę sąsiednich zębów. Jaki rodzaj implantów zębowych wybrać? Dlaczego ceny implantów w poszczególnych klinikach tak mocno się różnią?

Implanty zębowe z tytanu czy cyrkonu?

Implantologia wykorzystuje dwa podstawowe materiały do produkcji wszczepów – tytan i cyrkon. Tytan jest znany i wykorzystywany najdłużej i najczęściej. Sprowadza się go głównie ze Stanów Zjednoczonych. Jest to materiał trwały, bardzo wytrzymały, świetnie tolerowany przez organizm. Implanty zębowe tytanowe stosuje się w zabiegach jedno i dwufazowych. W niektórych przypadkach, jeśli dojdzie do obniżenia linii dziąseł może się on stać widoczny, ze względu na swój srebrnoszary kolor. Dla niektórych stanowi to duży problem estetyczny.

Tutaj przewagę będą miały implanty cyrkonowe, wykonane z tlenku cyrkonu, które kolorem zbliżone są do koloru naturalnych zębów. Materiał ten jest pozbawiony metalu. Wykorzystuje się je w implantacji jednofazowej. Nie charakteryzują się jednak taką trwałością jak implanty tytanowe i nie zawsze mogą zostać zastosowane.

Wielkość implantów

Implanty zębowe różnią się między sobą nie tylko ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, ale również ze względu na wymiary – długość i szerokość. Standardowe wszczepy mają od 6 mm, a najdłuższe nie przekraczają 19 mm. Szerokość implantów zębowych waha się od 3 do 6-7 mm. Dają one największe możliwości odbudowy brakujących zębów.

Mamy jeszcze implanty mini o szerokości mniejszej niż 3 mm. Używa się ich głównie do stabilizacji protez i mostów u pacjentów, u których zabiegi odbudowy kości nie mogą być wykonane i nie można wszczepić tradycyjnego implantu. Stosuje się je również w przypadku wąskiej szczęki lub cienkiej tkanki kostnej. Dzięki nim pacjent nie odczuwa dyskomfortu, jaki powoduje tradycyjna ruchoma proteza.

Jednofazowe czy dwufazowe

W zależności od przyjętego sposobu leczenia, implantacja może być jedno- lub dwufazowa. W przypadku, gdy implant zębowy po wszczepie zamykany jest śrubą a tkanki i dziąsła zszywane, mówimy o implantacji dwufazowej. Wszczep nie jest w niej obciążany, a tak zabezpieczony implant stabilizuje się w kości. Po osteointegracji, czyli kolokwialnie mówiąc zrośnięciu się implantu z kością, która trwa od 3 do 6 miesięcy, następuje druga faza leczenia, czyli odbudowa protetyczna. W przypadku jednofazowej implantacji, wszczep zostaje od razu obciążony koroną. Chociaż implantacja jednofazowa jest lepszym estetycznie rozwiązaniem, dużo bezpieczniejsze i o większej skuteczności jest leczenie dwufazowe.

Stosunek ceny do jakości

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na implanty z tytanu czy cyrkonu, jeśli będziemy odpowiednio o nie dbać, będą nam towarzyszyć przez długi czas, a nawet całe życie. Niektóre kliniki implantologiczne oferują dożywotnią gwarancję na wszczepione implanty, co w praktyce oznacza, że, jeśli coś stanie się z naszym implantem i będzie go trzeba wymienić, nie zapłacimy za reimplantację.

Najtańszymi z implantów są implanty mini, ale też mają ograniczenia w kwestii wykorzystania, najczęściej stosuje się je u pacjentów bezzębnych i mocuje na nich protezy i mosty. Implanty te najczęściej też wymagają wymiany.

Ceny implantów tytanowych wynoszą kilka tysięcy złotych. Cyrkonowe znajdziemy w podobnych cenach lub nieco wyższych. Wszystko zależy od tego, jaki system implantologiczny stosuje implantolog. Na rynku jest wiele systemów. Nie powinniśmy się w tej kwestii jednak oszukiwać – im tańszy implant, tym gorszy. Najczęściej jest to implant zanieczyszczony innymi niż tytan metalami, nieobojętnymi dla organizmu.

Tytan wykorzystywany w implantologii ma cztery klasy czystości. Im droższy implant, tym czystsza klasa tytanu oraz wyższa jego jakość i trwałość. Na cenę implantu wpływa też koszt pracy naukowców oraz przeprowadzanych szczegółowych badań. Firmy, które oferują tak zwane tanie implanty, ich nie przeprowadzają i nie oferują wieloletniej gwarancji, a nawet jeśli, to najczęściej szybciej znikają z rynku niż minie okres gwarancji.

Artykuł powstał przy współpracy z lekarzem stomatologiem Beatą Świątkowską-Kurnik.

Dodaj komentarz

Top

Implanty zębów – rodzaje, ceny, trwałość

Czas na przeczytanie: 3 min
0
Inline
Inline