Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Odżywianie > Dieta – jak zacząć?

Dieta – jak zacząć?

dieta

Zmiana przyzwyczajeń żywieniowych nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Łatwo jest zacząć zdrową dietę i zakończyć ją po tygodniu, zdecydowanie trudniej utrzymać zmiany na dłużej. Co zrobić, by na stałe wprowadzić w życie zdrowe nawyki dietetyczne? Podpowiadamy!

Przede wszystkim, kiedy zaczynamy dietę, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego chcę zmienić styl życia? Jak poprawi się moje samopoczucie, kiedy zacznę lepiej się odżywiać? Przeanalizuj, co napędza Twoje działania i wyróżnij wewnętrzną motywację. Odkryj, jak przejście na dietę wzbudzi w Tobie pozytywne odczucia, jak pozwoli się rozwinąć, co dobrego przyniesie dla Twojego zdrowia. Tak odkryta motywacja wewnętrzna pozwoli Ci wytrwać w diecie, nawet kiedy pojawią się przeszkody. Znalezienie jej będzie niezbędne do wytrwania w postanowieniach i osiągnięcia trwałych rezultatów.

Efekty diety

Przygotuj się, że nie wszystkie efekty zdrowej diety będą widoczne od razu. Niektóre zauważysz już po pewnym czasie od zmiany przyzwyczajeń żywieniowych, na inne będziesz musiał poczekać. Ważne, byś zdawał sobie z tego sprawę i nie zniechęcał się. Nic co wartościowe nie przychodzi łatwo. Przeanalizuj to, co jesz, jak jesz, kiedy jesz. Co w swoim jadłospisie musisz zmienić, a co powinieneś w nim zostawić? Zmiany wprowadzaj stopniowo. Wykluczenie na raz wszystkich ulubionych, ale i niezdrowych przekąsek może skutkować szybkim powrotem do starych nawyków.

Eliminacja błędów żywieniowych

Ważne, by po kolei eliminować błędy żywieniowe, wprowadzając na ich miejsce nowe rozwiązania. Najlepiej takie, które będą przy okazji wygodne. Jeśli zbyt często stołujesz się w restauracjach typu ‘fast-food’ pomyśl o przygotowywaniu w domu posiłków na kilka dni z góry. Jeśli nie masz czasu na gotowanie, pomyśl o cateringu dietetycznym, który zadba o przygotowanie posiłków za ciebie. Lubisz podjadać? Pamiętaj, by zawsze mieć przy sobie zdrową przekąskę taką jak orzechy czy morele. Niezdrowe, kolorowe napoje zastąp wyskozmineralizowaną wodą mineralną bogatą w wapń i magnez.

Określ nie tylko, co jesz, ale również jak często. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami powinny wynosić od 3 do 4 godzin. Pamiętaj, że im niższy indeks glikemiczny produktu, tym lepiej. Powolne przyswajanie i stopniowy wzrost cukru we krwi oraz, co ważne, stopniowy jego spadek powoduje mniejsze wydzielanie insuliny. A to pozwala ograniczyć napady głodu. Zadbaj więc, by na Twojej liście zakupów było jak najwięcej o niskim indeksie glikemicznych. Kupuj świeże, bogate w błonnik owoce i warzywa, orzechy, rośliny strączkowe czy produkty zbożowe z pełnego przemiału.

Walka o zdrowie

W walce o zdrowe odżywianie, warto również wybrać sprzymierzeńca, który pomoże nam ją wygrać. Z pomocą przychodzi Nutridieta – catering dietetyczny. Przez dostarczeniu pięciu, składających się z nieprzetworzonych posiłków dziennie ułatwia dbanie o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Pełnowartościowe posiłki dostarczane codziennie wprost pod Twoje drzwi? To możliwe! Potrawy przygotowywane przez firmę Nutridieta cechują się też niskim indeksem glikemicznym, nie łączą produktów białkowych z węglowodanami prostymi i co najważniejsze – są pyszne i uwzględniają preferencje klienta.

Jeśli mimo wszystko czasami będzie kusił cię powrót do starych nawyków, pamiętaj, że  zmiana stylu odżywiania to decyzja, która odmieni Twoje życie na lepsze. Więcej energii, unormowanie poziomu cholesterolu, wzmocnienie odporności czy ustabilizowanie poziomu cukru we krwi – to tylko niektóre z korzyści, które odczujesz. Wypunktowanie ich, pozwoli ci wytrwać w zdrowych postanowieniach.

Dodaj komentarz

Top

Dieta – jak zacząć?

Czas na przeczytanie: 3 min
0
Inline
Inline