Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Diagnostyka osteoporozy. Jakie badania wykonać?

Diagnostyka osteoporozy. Jakie badania wykonać?

leczenie

Osteoporoza dotyka coraz większy odsetek społeczeństw. Na chwile obecną mamy do dyspozycji szereg najróżniejszych badań, dzięki którym można zdiagnozować owe schorzenie.

Obecnie coraz więcej osób boryka się z osteoporozą, czyli z ubytkiem masy kostnej i ogólnym osłabieniem struktury kości. Czasami wystarczy jedno potknięcie lub mocniejsze uderzenie, aby doszło do złamania.

Diagnostyka osteoporozy

Chociaż organizm zwykle daje znaki o niedoborach wapnia będącego bezpośrednią przyczyną osteoporozy, to jednak często objawy te są lekceważone. O chorobie pacjent często dowiaduje się dopiero przy wynikach badań, gdy dojdzie już do złamania. Warto wiedzieć, że stosunkowo szybkie zdiagnozowanie osteoporozy i podjęcie leczenia może uchronić nas przed najgorszym. Ważna jest profilaktyka i wykonanie specjalistycznych badań. Jak zatem wygląda w praktyce diagnostyka osteoporozy?

Osteoporoza dotyka coraz większy odsetek społeczeństw. Na chwile obecną mamy do dyspozycji szereg najróżniejszych badań, dzięki którym można zdiagnozować owe schorzenie. Specjalistyczne badania są nawet w stanie wykryć osteoporozę we wczesnym stadium. Podstawowa diagnostyka polega na przebadaniu krwi i moczu pacjenta oraz na wykonaniu badań obrazowych. Chociaż badanie rentgenowskie jest łatwym do wykonania i tanim badaniem, to jednak ubytki w kościach są w jego przypadku widoczne dopiero po przekroczeniu 30%.

Rodzaje badań

Lekarze podkreślają, że nie jest możliwe postawienie prawidłowej diagnozy dot. osteoporozy, opierając się wyłącznie na wynikach badań obrazowych. Stanowią one jednak podstawę do podejrzenia osteoporozy i za ich pomocą można zdiagnozować właściwą chorobę. Wskazaniem do przeprowadzenia badań są: zniekształcenie/łamliwość kości, diagnostyka niedoboru witaminy D oraz nieprawidłowy poziom wapnia/fosforanów/parathormonu we krwi. Wykonuje się je również przed i w trakcie terapii osteoporozy. Popularnym badaniem jest osteodensytometria, dzięki któremu lekarz uzyskuje informacje odnoście gęstości kości objętościowej i powierzchniowej.

Badanie metodą osteodensytometrii wykonywane jest w przypadku wystąpienia czynników ryzyka osteoporozy, złamań osteoporotycznych, menopauzy/andropauzy, osteoporozy u któregoś z członków rodziny, radiologicznych cech ubytku masy kostnej czy monitorowania leczenia. Wskazaniem do badania gęstości kości jest także przyjmowanie leków mogących powodować osteoporozę wtórną. Pomiary mogą zostać wykonane na bliższym odcinku kości udowej, kręgosłupie w odcinku lędźwiowym, kości przedramienia czy też może dotoczyć całego szkieletu.

Analiza krwi

Posiłkowymi badaniami w diagnostyce osteoporozy są badania krwi i moczu, gdzie głównym jest badanie poziomu pierwiastka Ca we krwi. Jego zaniżony poziom może wskazywać na deficyty pokarmowe czy też świadczyć o postępującej już osteoporozie. Oznacza się także poziom fosfatazy alkalicznej we krwi. Dzięki analizie krwi i moczu możliwe jest wykluczenie innych schorzeń mogących powodować osteoporozę. Pozwalają one także na określenie poziomu metabolizmu kości.

Oprócz oznaczenia erytrocytów i limfocytów wraz z ich morfologią, na wynikach badań mogą znaleźć się informacje o odczynie Biernackiego oraz poziomie wapnia, fosforu i kreatyniny. Jeszcze bardziej precyzyjnym badaniem jest oznaczenie markerów kostnych, dzięki którym możliwe jest określenie tempa procesów rozpadu kości i ich mineralizacji. Z kolei badanie radiologiczne pozwala na uzyskanie obrazu kształtu kości wraz z ich wewnętrzną strukturą. Możliwe jest także wykrycie złamań. Trzeba jednak pamiętać o tym, że radiogram jest w stanie uwidocznić jedynie duże ubytki minerałów kościach.

O tym, jak wygląda nowoczesna diagnostyka osteoporozy przeczytacie na stronie http://noraxmedical.pl/.

Dodaj komentarz

Top

Diagnostyka osteoporozy. Jakie badania wykonać?

Czas na przeczytanie: 3 min
0
Inline
Inline