Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Diagnostyka niepłodności u kobiet: jakie badania?

Diagnostyka niepłodności u kobiet: jakie badania?

in vitro

Szybkie tempo życia, stres, długi proces edukacji, czy niedostatecznie dobre warunki mieszkaniowe powodują, że wiele kobiet przekłada swoje plany o posiadaniu dziecka na później. Jednak trzeba pamiętać, że jednym z najważniejszych czynników, które mają wpływ na płodność kobiety, jest właśnie wiek. W miarę upływu lat bowiem, stopniowo spada ilość pęcherzyków jajnikowych, a w tych które zostają może dojść do różnego rodzaju zaburzeń chromosomalnych. Jak zatem sprawdzić przyczyny niepłodności i jakie badania wykonuje się najczęściej? Zapraszamy do artykułu.

Kiedy podejrzewana jest niepłodność?

Aby skutecznie zacząć leczyć niepłodność konieczne będzie poznanie jej przyczyn. Kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić i zdecydować na wizytę u specjalisty? Uznaje się, że pierwszym objawem, który powinien zwrócić naszą szczególną uwagę są nieregularne miesiączki i silne bóle podczas jej trwania. Mogą one świadczyć o nieprawidłowej owulacji lub jej braku. Także innym objawem, który powinien skłonić kobietę do wizyty u lekarza, jest ból podczas stosunku płciowego, może on świadczyć m.in. o infekcji, zaburzeniach hormonalnych lub też o endometriozie.

O samej niepłodności mówi się w momencie, kiedy pomimo regularnego współżycia, bez użycia środków antykoncepcyjnych, przez okres roku, jest problem z zajściem w ciąże. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być dużo, dlatego konsultacja z lekarzem, a następnie wykonanie odpowiednich badań pomoże stwierdzić ich podłoże, a później rozpocząć odpowiednie leczenie.

Przyczyny niepłodności u kobiet

Problem niepłodności dotyczy około 10 – 15% procent par w wieku reprodukcyjnym. Warto tu zaznaczyć, że jej przyczyna, leży odpowiednio w 35% po stronie kobiety jak i mężczyzny, w 10% dotyczy ich obojga, natomiast w przypadku 20% nie da się określić jednoznacznego źródła tych problemów.

Tak więc u kobiet, najczęściej spowodowana może być, przez nieprawidłową budowę narządów rodnych, przejściem poważnych operacji ginekologicznych, zaburzonym procesem owulacji lub wydzielaniem prolaktyny, nieodpowiednim leczeniem chorób tarczycy, otyłością, zespołem policystycznych jajników (PCOS), stresem, nadużywaniem alkoholu, stosowaniem niektórych leków, czy też wiekiem pacjentki.

Właśnie ten ostatni czynnik może skutkować zmniejszeniem szansy na zapłodnienie, jak również wzrostem ryzyka utraty ciąży. Wiek, w którym kobieta znajduje się w okresie największej płodności przypada pomiędzy 20. a 25. rokiem życia. Potem stopniowo następuje jej obniżenie, aby około 50. roku życia całkowicie ustała. Kluczowym elementem diagnostyki niepłodności jest w tym przypadku ocena rezerwy jajnikowej.

Jakie badania wykonuje się podczas diagnostyki niepłodności u kobiety?

Pierwszym i podstawowym badaniem, które wykonuje się na samym początku, w przypadku diagnostyki niepłodności, jest szczegółowo przeprowadzony wywiad lekarski. Dzięki niemu lekarz prowadzący uzyska informacje, które pomogą postawić trafną diagnozę. Pytania zazwyczaj dotyczą ogólnego stanu pacjentki, wywiadu położniczego, przebytych chorób, stanów zapalnych, zabiegów chirurgicznych jak i częstotliwości krwawień miesiączkowych.

Kolejnym krokiem do zrozumienia przyczyn niepłodności jest badanie przedmiotowe, ze szczególną rolą badania ginekologicznego. Najczęściej w tym przypadku wykonuje się badanie ultrasonograficzne (USG), wykonywane metodą przezpochwową, histeroskopię, histerosalpingografię (HSG) i histerosalpingosonografię kontrastową (HyCoSy). Dzięki nim możliwe jest ustalenie prawidłowego funkcjonowania, a także anatomii jajników i jajowodów. Oczywiście oprócz tych mniej lub bardziej inwazyjnych badań obrazowych, przeprowadzone zostaną ponadto, szczegółowe badania laboratoryjne.

Diagnostyka niepłodności – istotne badania laboratoryjne

Prawidłowo wykonane i zinterpretowane badania laboratoryjne stanowią fundamentalne narzędzie diagnostyczne. Przykładowo w diagnostyce niepłodności u kobiet w https://www.klinikainvicta.pl/nie-moge-zajsc-w-ciaze/diagnostyka-kobiety/, w skład podstawowego panelu diagnostycznego wchodzi aż 12 badań laboratoryjnych. Aby wynik wyszedł prawidłowy, należy je przeprowadzić na czczo, przed pierwszą wizytą u lekarza, a wykonuje się je z krwi pacjentki.

Jakie badania wchodzą w skład tego zestawu? Do dwóch podstawowych należą Anty – Muellerian Hormon (AMH) i Inhibina B. Ten pierwszy umożliwia ocenę rezerwy jajnikowej, który jest potencjałem rozrodczym każdej kobiety. Pozwala on na określenie szansy na ciąże, a także oszacowanie reakcji jajników na stymulację. Dzięki niemu możliwe jest również, przewidzenie tego, kiedy pacjentka wejdzie w stan menopauzalny.

Drugie ważne badanie Inhibina B, pozwoli za to ocenić ilość i jakość komórek jajowych, a także, jak było to w badaniu AMH, dzięki niej możliwe jest przewidzenie odpowiedzi na pobudzanie jajników. W pakiet wchodzi również badanie: białek wiążących hormony płciowe (SHBG), estradiolu (E2), hormonu folikulotropowego (FSH), hormonu luteinizującego (LH), przeciwciał przeciw peroksydazie tarczycowej (anty – TPO), siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEA – SO4), testosteronu (TST), hormonu tyreotropowego (TSH) i testu z metoclopramidem x 2 (MTCx2).

Każda kobieta, która pragnie zostać mamą koniecznie musi przejść odpowiednią diagnostykę niepłodności. Dopiero wtedy, możliwe będzie rozpoznanie problemu i rozpoczęcie indywidualnego leczenia, dzięki któremu szanse na posiadanie wyczekiwanego potomka, znacznie wzrosną.

Dodaj komentarz

Top

Diagnostyka niepłodności u kobiet: jakie badania?

Czas na przeczytanie: 3 min
0
Inline
Inline