
Pewnie nie raz zastanawiałaś się, dlaczego Twoje dziecko często choruje. Zapewne dbasz o to, by należycie się ubierało. Dzięki temu jego organizm nie jest ani wyziębiany, ani przegrzany. Podajesz mu witaminy, czuwasz nad zbilansowaną dietą i zachęcasz do aktywności fizycznej? Świetnie, ale i tak nie jesteś w stanie w pełni ochronić go przed zarazkami.
Dlaczego? Bo są one wszędzie! Przenoszą się drogą kropelkową, wszyscy więc mamy z nimi kontakt. Tak, Twoje dziecko też. Nic na to nie poradzisz, możesz jednak wzmacniać jego odporność i szybko reagować, gdy pojawiają się pierwsze symptomy przeziębienia. Jednym z nich jest kaszel.
Dlaczego Twoje dziecko kaszle?
Dzieci kaszlą z tego samego powodu co dorośli. Gdy błona śluzowa ich górnych dróg oddechowych jest podrażniona, odruchowo bronią się w ten sposób przed infekcją. Nie każdy wie, że kaszel występuje pod dwoma postaciami – suchą i mokrą. Pierwszy jest suchy i charakteryzuje się kasłaniem bez wydzieliny. Występuje ona w kaszlu mokrym i jest niczym innym jak zalegającym w płucach śluzem powstającym na skutek stanu zapalnego. Aby wyleczyć dziecko z kaszlu, musisz zwracać uwagę na to, by odkrztuszało ten śluz.
Leki wykrztuśne na uporczywy kaszel
Jeśli mimo Twoich wysiłków dziecko zacznie kaszleć, podaj mu lek na kaszel, który pomoże w pozbyciu się wydzieliny z płuc. Takim specyfikiem jest np. Fluimucil mający właściwości mukoaktywne. Oznacza to, że rozrzedza zalegającą wydzielinę, zmniejsza jej powstawanie i przyspiesza wykrztuszanie. Dzięki właściwościom oksydacyjnym wspiera regenerację organizmu Twojej pociechy. Ma to pozytywny wpływ na regenerację uszkodzonych składników komórek. Zmniejsza też ryzyko pojawienia się kolejnych infekcji. Antyoksydanty skutecznie zapobiegają powstawaniu wolnych rodników w organizmie.
Fluimucil zawiera składniki, które pomogą Twojemu dziecku zwyciężyć z kaszlem. Acetylocysteina szybko przeniknie przez błony komórkowe i tym samym wspomoże proces oczyszczania z zalęgającego śluzu i wydzieliny ropnej. Najlepiej wchłania się podana w formie roztworu, więc można ją pić na zdrowie. Twoje dziecko na pewno będzie chętnie przyjmować lek, dlatego musisz zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie dawkowanie leku. Dzieci od 3 do 6 lat mogą przyjmować go dwa lub trzy razy na dobę. By mieć pewność, że Twoja pociecha nie przekroczy tej dawki, przetrzymuj lek w niedostępnym dla niej miejscu. Kiedy zupełnie zrezygnować z tego specyfiku? Przeciwwskazaniem jest astma lub uczulenie na któryś ze składników.
Zdrowe nawyki = brak kaszlu
Pamiętaj, że zdrowy tryb życia zmniejsza ryzyko nabawienia się przez Twoje dziecko kaszlu. Tłumacz mu, czym jest zbilansowana dieta i jak ważny jest ruch na świeżym powietrzu. Gdy podajesz leki, opowiadaj o ich działaniu. Nie pozwól, by pociecha traktowała je jak cukierki. Nawet najmłodsi powinni zdawać sobie sprawę z tego, że antybiotyki są ostatecznością. Powtarzaj czym jest odpowiednie dawkowanie i spraw, by dziecko przyjmowało witaminy i mikroelementy zawarte w warzywach i owocach. Istotne jest również to, by dzieci regularnie badały się u lekarza. Nie można bagatelizować też roli farmaceuty. Gdy jesteś w aptece z dzieckiem, pytaj o stosowanie danego specyfiku. Wszystko to sprawi, że Twoja pociecha będzie w przyszłości dbać o swoje zdrowie w należyty sposób.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!