Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Czym jest trądzik różowaty – objawy i leczenie

Czym jest trądzik różowaty – objawy i leczenie

nos

Jedną z przykrych chorób skóry, które skutecznie uprzykrzają życie jest trądzik różowaty. Dotyczy on przede wszystkim ludzi dorosłych, zwłaszcza po trzydziestym roku życia. Największe nasilenie objawów obserwuje się jednak między czterdziestką a pięćdziesiątką. Problemy z tą chorobą mają głownie kobiety o jasnej karnacji. U mężczyzn ta dolegliwość występuje znacznie rzadziej, ale za to na ogół ma cięższy przebieg.

Jakie są objawy choroby?

Głównym objawem jest szpecący rumień w centralnej części twarzy. Jest to nic innego jak poszerzone naczynia krwionośne. Poza rumieniem pojawiają się grudki i krosty. U niektórych chorych występuje też zwłóknienie i przerost gruczołów łojowych. Jednak początki choroby to wzmożona reaktywność naczyń i objawia się napadowymi zaczerwieniami.

 Jakie czynniki sprzyjają zaostrzeniu się objawów?

Same przyczyny występowania choroby nie są znane. Podejrzewa się podłoże genetyczne, środowiskowe lub hormonalne. Niektóre czynniki znacznie zaostrzają przebieg choroby, a należą do nich:

  • Życie w ciągłym stresie,
  • Zła dieta polegająca na używaniu ostrych przypraw,
  • Picie alkoholu,
  • Nadmierne opalanie się,
  • Zażywanie zbyt dużych dawek witaminy B,
  • Korzystanie z basenu i sauny.

Trądzik różowaty lekarze nazywają „nerwicą małych naczyń skórnych”. Może dlatego, że skłonność do niej mają alergicy, osoby z nadciśnieniem, osoby z cerą naczyńkową i problemami z układem pokarmowym.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Leczenie tej przypadłości to długotrwały i skomplikowany proces. Nie mniej jednak systematyczność leczenia i odpowiednia higiena może prawie całkowicie zlikwidować objawy. Leczenie ogólne polega na podawaniu antybiotyków, najczęściej z grupy tetracyklin. Używa się również metronidazolu i erytromycyny. Te same substancje można stosować na skórę w postaci maści. Innym pomocnym lekiem jest izotretynoina, która zapobiega rozrostowi gruczołów łojowych. Inne rodzaje maści na trądzik różowaty, to preparaty zawierające siarkę, kwas azelainowy i sulfacetamid. Innym sposobem leczenia miejscowego jest stosowanie terapii laserowej. Za pomocą specjalnie wyważonej wiązki światła zamyka się rozszerzone chorobowo naczyńka. Na skutek takich zabiegów znika szpecący rumień.

Jak samodzielnie ograniczyć występowanie objawów?

Można wpływać na przebieg choroby, ograniczając czynniki, które znacznie nasilają objawy. Przede wszystkim należy unikać czekolady i ostrych przypraw w diecie a także ograniczyć spożycie alkoholu i zrezygnować z palenia papierosów. Mocna kawa i herbata również nie jest polecana. W miarę możliwości, należy unikać sytuacji stresowych jak też nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie jest wskazane również długie przebywanie na słońcu i korzystanie z sauny.

Pielęgnacja w warunkach domowych

Skórę z trądzikiem różowatym należy systematycznie nawilżać i natłuszczać. Ważne jest też łagodzenie podrażnień. Kosmetyki do pielęgnacji powinny być łagodne i bezzapachowe. Najlepiej kupować je w aptece. Trzeba unikać zwykłego mydła i toników z zawartością alkoholu. Najlepiej wybrać płyny micelarne. Można też stosować wyciągi z ziół, takich jak rumianek, kasztanowiec i miłorząb japoński. Dobrze jest stosować okłady z płatków owsianych, ponieważ posiadają one właściwości antyoksydacyjne.

Dodaj komentarz

Top

Czym jest trądzik różowaty – objawy i leczenie

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline