
Emolienty są preparatami wykorzystywanymi w kosmetologii oraz w dermatologii. Ich główna rola to zmiękczanie, natłuszczanie i nawilżanie oraz działanie regeneracyjne. Mają zastosowanie w pielęgnacji włosów i skóry. Poprawiają wygląd skóry i włosów, ale też wykazują działanie łagodzące stany zapalne. Jak stosować emolienty i jak szukać ich w kosmetykach?
Jak działają emolienty?
Emolienty należą do grupy dermokosmetyków, które są wolne od drażniących składników, takich jak barwniki, substancje zapachowe, silikony, substancje pieniące, czy parabeny. Są to preparaty, które doskonale nawilżają, ale też zabezpieczają skórę przed utratą wody. Doskonale przywracają optymalne natłuszczenie powierzchni skóry, a także doprowadzają do osiągnięcia przez nią pożądanego optimum pod względem elastyczności. Emolienty występują w mydłach, kremach do twarzy, w żelach pod prysznic, szamponach i w odżywkach do włosów. Zawierają lipidy, które budują naskórek, jest to też dobre źródło humeklantów. Znajdziemy w nich też składniki okluzyjne, kwas linolowy i linowy, a także ceramidy i trójglicerydy, czyli substancje niezwykle drogocenne do utrzymywania skóry w dobrej kondycji.
Jak powstają emolienty?
Świetnym naturalnym emolientem jest oliwa z oliwek. Kosmetyki naturalne z oliwką, takie jak szampony bez SLS z oliwą z oliwek lub naturalne żele pod prysznic, pozbawione chemii, znajdziecie w sklepie Naturelia. Powstają one z organicznej oliwy z oliwek, tłoczonej na zimno, na Krecie. Aby powstał jeden litr takiej oliwy, trzeba zebrać około 4 do 5 kg oliwek z drzew. Naturalna oliwa z oliwek jest cennym źródłem nie tylko emolientów, ale także kwasu linowego, kwasu palmitynowego, stearynowego, a także polifenoli, tokoferoli.
Emolienty na włosy
Emolienty działają zbawiennie nie tylko na skórę, na której tworzą ochronną warstewkę tłuszczu. O dostarczanie skórze głowy oraz włosom odpowiedniej dawki emolientów powinny dbać kobiety, które dążą do poprawy kondycji swoich włosów. Stosując maski do włosów, dobierając rodzaje szamponów należy zadbać zawsze o utrzymywanie równowagi między proteinami, emolientami i humektantami. Proteiny działają wygładzająco i budująco na włosy, emolienty natłuszczają i zapobiegają wysuszaniu włosów, a humektanty nawilżają włosy od środka.
Równowaga PEH
Gdy włosom zabraknie kosmetyków z emolientami, szybko zauważmy, że fryzura zaczynają być zbyt suche, tworzy się z nich siano, zaczynają być szorstkie. Do delikatnych emolientów, które zobaczymy na etykietach kosmetyków są cetyl i cetearyl alcohol. Silniej zadziała oliwa z oliwek lub olej lniany – są to substancje naturalne, dlatego doskonale będą się wchłaniać i nie podrażniają skóry głowy.