Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Czym jest drenaż limfatyczny?

Czym jest drenaż limfatyczny?

drenaż

Fizjoterapia proponuje nam dzisiaj bardzo szeroką gamę zabiegów, które poprawiają stan zdrowia, wspomagają powrót po chorobach i urazach oraz polepszają samopoczucie. Do tego dochodzą wszelakie techniki relaksacyjne (szczególnie te z Dalekiego Wschodu), dzięki którym ciało i mięśnie rozluźniają się, a my odzyskujemy lekkość i świeżość. Mało jest jednak tak przydatnych zabiegów jak drenaż limfatyczny, którego dobroczynne działanie zostało potwierdzone naukowo. Wykorzystywany jest on w tak wielu przypadkach, że jego zalety są nie do przecenienia.

Czym jest drenaż limfatyczny i jak się go wykonuje?

Drenaż limfatyczny to najprościej rzecz ujmując masaż ciała, którego zadaniem jest pobudzenie krążenia krwi i limfy (chłonki). Jak nie trudno się domyślić regularne stosowanie tego zabiegu (który można wykonywać nawet kilka razy dziennie) sprawia, że płyny ustrojowe przemieszczają się wewnątrz ciała sprawniej, co przynosi nam szereg korzyści. Tego typu techniki masażu wykonuje się za pomocą rąk lub specjalnych urządzeń (maszyny do sekwencyjnego masażu uciskowego), a robią to doświadczeni masażyści w gabinetach medycyny i odnowy biologicznej lub fizjoterapii. Wprawa jest w tym wypadku szczególnie istotna, gdyż uciskowi ulegają konkretne partie ciała – na przykład nie masuje się węzłów chłonnych, ale ich okolice i to zawsze wzdłuż naczyń limfatycznych.

Drenaż limfatyczny polega na uciekaniu konkretnych, ściśle określonych partii ciała. W praktyce wygląda to na mocne pocieranie skóry za pomocą specjalistycznych technik i ruchów – tak, by przepchnąć dalej nagromadzoną limfę, poprawić jej krążenie i na przykład zlikwidować powstałe obrzęki (nawet te zastoinowe i zapalne), dzięki czemu polepszeniu ulega proces usuwania toksyn z organizmu. Efekty zabiegów doskonale widać choćby na twarzy, która momentalnie promienieje i nabiera delikatniejszych, bardziej regularnych kształtów.

Co daje drenaż limfatyczny?

Zabieg ten wykonuje się z bardzo wielu powodów – jest wskazany między innymi przy niewydolności żylnej, zespole cieśni nadgarstka, zespole Raynauda, chorobie niedokrwiennej kończyn dolnych, neuropatii, neuralgii, dnie moczanowej, chorobie zwyrodnieniowej stawów czy przewlekłych obrzękach różnych przyczyn. Ponadto stosuje się go przy nadwadze, a nawet przy zwalczaniu cellulitu. Ten prowadzony w bardzo wolnym tempie zabieg ( zaledwie 10-15 ruchów na minutę) potrafi zdziałać cuda. Polepszony obieg krwi i limfy lepiej odżywia komórki ciała i poprawia funkcjonowanie organów wewnętrznych, metabolizm tkanki tłuszczowej, a nawet likwiduje efekt zimnych stóp. Masowana skóra staje się jędrna i elastyczna. Należy przy tym pamiętać, że istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania drenażu limfatycznego. Nie powinny z niego korzystać osoby cierpiące na choroby nowotworowe, zapalenie naczyń chłonnych, zakrzepicę żył głębokich, choroby skóry, wady serca czy nadciśnienie tętnicze.

Drenaż limfatyczny to jeden a tych rodzajów masażu, które przynoszą najwięcej korzyści i to zarówno zewnętrznych (zmniejszenie obrzęków, elastyczna i lepiej wyglądająca skóra), jak i wewnętrznych (lepszy przepływ płynów ustrojowych, lepszy metabolizm tłuszczów, poprawione oczyszczanie organizmu). Pod warunkiem, że nie mamy co do niego przeciwwskazań, możemy go wykonać niemal w każdym gabinecie odnowy biologicznej czy fizjoterapii. Usługa tego typu wcale nie jest droga, a w niejednym przypadku wręcz pomoże postawić nas na nogi.

Dodaj komentarz

Top

Czym jest drenaż limfatyczny?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline