Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Badanie USG miednicy

Badanie USG miednicy

lekarz

Dlaczego powinnam poddać się badaniu USG miednicy?

Informacja uzyskana podczas badania tradycyjnego może być niedokładna, dlatego należy poddać się badaniu USG.

Jak wykonuje się badanie USG miednicy?

Są dwie metody: brzuszna lub transbrzuszna albo też waginalna, nazywana też transwaginalną. Identyczne zasady obowiązują podczas wykonywania obu tych badań. W pierwszej metodzie lekarz lub specjalista-technik kładzie urządzenie do jego wykonywania na dolnej części brzucha. Mała ilość żelu jest rozcierana na skórze pacjentki, aby umożliwić lepsze przewodzenie fal. Waginalna sonografia wymaga włożenia urządzenia do waginy. Urządzenie jest małe, badanie jest zatem bezbolesne. Pacjentka może poczuć się tak, jakby wkładała tampon do pochwy.

Jak długo trwa badanie?

Badanie trwa około 30 minut. Czasami krócej niż 30 minut, około 20 minut. Długość badania związana jest z tym, jak szybko lekarz analizuje badanie.

Czy badanie wymaga specjalnych przygotowań?

Nie ma takich wymagań. Pacjentka powinna zachować higienę, umyć się przed badaniem. Dolną część ciała trzeba obnażyć. Czasem lekarz zaleca napełnienie lub opróżnienie pęcherza. Pełny pęcherz tworzy okno, przez które organy wewnętrzne mogą być oglądane. Lekarz może poprosić o wypicie kilku szklanek wody i zalecić opróżnienie pęcherza po zakończeniu badania. Przygotowania do badania waginalnego wymagają opróżnienia pęcherza. Czasami pacjent podkłada poduszkę pod pośladki pacjentki, aby pozycja była bardziej optymalna i ułatwiała badanie. O rodzaju badania decyduje lekarz .Czasami zleca dwa rodzaje badań. Każde z nich ma swoje zalety. Badanie waginalne pokazuje dokładniejszy obraz. Obraz bijącego serduszka dziecka podczas badania waginalnego jest wyraźniejszy – nawet w początkowej fazie ciąży.

Czy sonografia waginalna jest bolesna lub szkodliwa?

Badanie nie jest bolesne, nie daje też uczucia dużego dyskomfortu. Sonogram waginalny jest zazwyczaj wygodniejszy niż badanie manualne wykonywane przez ginekologa lub lekarza rodzinnego. Jego efekty są też o wiele dokładniejsze. Jeśli kobieta krwawi w sposób niekontrolowany i niepokojący, badanie waginalne nie zaszkodzi jej, a wręcz przeciwnie: pozwoli dokładnie określić przyczyny krwawienia.

Żadnego z badań nie należy się bać – oba są dokładne i precyzyjnie określają problemy zdrowotne danej osoby. Polecamy z pełnym przekonaniem badania takiego rodzaju pod jednym warunkiem – badania USG muszą być robione przez dobrego lekarza w dobrej przychodni, jak np. Medica2000 z Warszawy. Więcej informacji pod adresem: http://www.medica2000.com.pl/usg-ginekologiczne/

Dodaj komentarz

Top

Badanie USG miednicy

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline