
Gimnastyka w wodzie to ciekawa, a jednocześnie bardzo korzystna dla zdrowia alternatywa tradycyjnego aerobiku. Dobroczynne działanie wody na organizm człowieka sprawia, że ten rodzaj ćwiczeń jest zalecany osobom, które zmagają się ze schorzeniami kręgosłupa, czy też próbują odzyskać pełnię sprawności po przebytych urazach ortopedycznych. Ćwiczenia w wodzie, w przeciwieństwie do tradycyjnych ćwiczeń gimnastycznych i aerobowych, nie obciążają mięśni i stawów ćwiczącego, co sprawia, że często bywają wykorzystywane w procesie rehabilitacji pacjentów, znacznie przyspieszając ich powrót do sprawności. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się wodny aerobik?
Ćwiczenia w wodzie – moc korzyści!
Zajęcia na basenie większości osób kojarzą się z nauką pływania lub po prostu czasem relaksu i odpoczynku. Jak się jednak okazuje, środowisko wodne może mieć dużo ważniejsze zastosowanie. Ćwiczenia w wodzie na kręgosłup czy też ćwiczenia korekcyjne w wodzie to zaledwie niewielka część z tych, które bez żadnych przeszkód mogą wykonywać pacjenci uskarżający się na dokuczliwy ból podczas podejmowania innych form wysiłku. Jest to zasługą specyficznych właściwości wody. Woda działa rozluźniająco na mięśnie, odpręża i koi całe ciało, a przy tym poprawia samopoczucie(1).
Ćwiczenia w wodzie są również świetnym sposobem na redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej. Podczas ich wykonywania, aby pokonać naturalny opór wody, mięśnie osoby ćwiczącej zostają zmuszone do podjęcia zwiększonego wysiłku, co skutkuje spalaniem kalorii. Aerobik wodny jest rodzajem aktywności szczególnie zalecanej osobom z dużą nadwagą, bowiem w przeciwieństwie do innych ćwiczeń, nie obciąża stawów ćwiczącego, co w przypadku dużej wagi mogłoby stanowić sytuację niebezpieczną dla zdrowia. Ćwiczenia w wodzie to świetny sposób zarówno na poprawę swojego stanu zdrowia, jak i wyglądu (2).
- Krause W. Rehabilitacja w wodzie.https://fizjoterapeuty.pl/fizjoterapia/rehabilitacja-w- wodzie.htmlData dostępu: 8.05.2017
- Drygas W. Kucharczyk K. Ruszkowska J. Trening zdrowotny w profilaktyce i leczeniu otyłości.http://dieta.mp.pl/otylosc/72018,trening-zdrowotny-w-profilaktyce-i-leczeniu-otylosci Data dostępu: 8.05.2017