
Coraz więcej osób cierpi z powodu bóli kręgosłupa. Tego rodzaju dolegliwości mają różne podłoże i dotykają osoby w każdym wieku począwszy do małych dzieci, a skończywszy na osobach starszych. Ból kręgosłupa może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych bądź być sygnałem, że takie za chwilę się pojawią.
W czasach gdy standardem stał się siedzący tryb życia oraz niezdrowe nawyki żywieniowe wiele osób zgłasza się do poradni lekarskich narzekając na ból kręgosłupa. Najczęstsze przyczyny wywołujące ból kręgosłupa to:
Dyskopatia
Jedną z najczęstszych i najgroźniejszych przyczyn wywołujących ból w obrębie kręgosłupa jest dyskopatia czyli przepuklina jądra miażdżystego krążka miedzykręgowego. Może być efektem starzenia się oraz przewlekłego przeciążenia kręgosłupa. W przypadku dyskopatii ból pojawia się najczęściej w odcinku lędźwiowym oraz na granicy kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego. Może mieć charakter ostry bądź przewlekły i nawet niewielkie zmiany w prawidłowym funkcjonowaniu krążków, międzykręgowych mogą wywoływać bardzo silny ból.
Przeciążenie kręgosłupa
Powodem pojawiającego się bólu w okolicy kręgosłupa jest również jego przeciążenie. Nie jest efektem patologicznych zmian, ale wynikiem nieprawidłowego przenoszenia ciężarów, a nawet chodzenia na bardzo wysokim, nieprawidłowo wyprofilowanym obcasie. Tego rodzaju bóle mogą nawet pojawić się podczas niewłaściwego schylania się.
Przebywanie w wymuszonej pozycji siedzącej
Coraz więcej osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej, a nawet dzieci, które większość dnia spędzają przed ekranem komputera cierpi z powodu bólu kręgosłupa. Wymuszona pozycja przy niedostosowanym odpowiednio krześle wywołuje nadmierne napięcie mięśni przykręgosłupowych, co w efekcie niekorzystanie wpływa na kondycję kręgosłupa.
Nadwaga
Następstwem nieprawidłowych nawyków żywieniowych jest nie tylko nadwaga, ale również coraz częściej pojawiający się ból kręgosłupa. Każdy dodatkowy kilogram przeciąża kręgosłup wywołując jego ból. Nieprawidłowa dieta nie jest w stanie dostarczyć organizmowi niezbędnych do budulca i prawidłowego funkcjonowania kości składników.
Mała aktywność ruchowa
Brak aktywności ruchowej nie sprzyja prawidłowym funkcjom kręgosłupa. Zastałe mięśnie nie są w stanie podtrzymywać go w prawidłowej pozycji co w efekcie prowadzi do pojawiania się bólu.
Skolioza
Jedną z częstych przyczyn pojawiania się bóli kręgosłupa jest skolioza. Pod tą medyczną nazwą kryje się boczne skrzywienie kręgosłupa, który przybiera postać litery S. Skolioza w większości przypadków jest efektem braku aktywności fizycznej oraz długotrwałego przebywania w wymuszonej pozycji. Ze względu na swoje źródło powstania wyróżnia się trzy rodzaje skolioz: wrodzoną, porażenną oraz idiopatyczną. Skolioza idiopatyczna stanowi niemalże dziewięćdziesiąt procent skrzywień kręgosłupa i w dużej mierze jej pojawienie się uzależnione jest od trybu naszego życia.
Żeby uniknąć problemów związanych z bólem kręgosłupa należy jak najwcześniej zadbać o jego kondycję. Przyjmować prawidłową pozycję podczas siedzenia, a nawet snu. Korzystać ze specjalnie wyprofilowanych krzeseł i w przypadku kobiet ograniczyć czas chodzenia w butach na obcasach. Unikać gwałtownych ruchów, a ciężkie zakupy nosić równomiernie rozmieszczone w obu rękach. Warto również zmienić nawyki żywieniowe wprowadzając do codziennej diety dobrze zbilansowane posiłki, które nie tylko zapobiegną odkładaniu się tkanki tłuszczowej, ale dostarczą kościom budulca zapewniającego ich prawidłowe funkcje.