Termin „zwyrodnienie stawów” odnosi się do chorób układu ruchu, a dokładniej stawów np. kolanowego i biodrowego. Choć współcześnie osteoartroza to jedno z częściej diagnozowanych u pacjentów w różnym wieku schorzeń, medycyna nie zna jeszcze skutecznych sposobów ich leczenia.
Kogo najczęściej dotyka zwyrodnienie stawów?
Zwyrodnienie stawu np. kolanowego czy biodrowego to często diagnozowane choroby u pacjentów w różnym wieku. Specjaliści wskazują, że czynnikami przyczyniającymi się do rozwoju choroby są:
- wiek – gdy organizm się starzenie, osłabieniu ulegają zarówno mięśnie, jak i stawy,
- intensywna aktywność fizyczna – uprawianie np. biegów długodystansowych może spowodować rozwój zwyrodnienia stawu biodrowego, a tenisa zwyrodnienia stawu kolanowego,
- siedzący tryb życia – prowadzenie takiego trybu życia powoduje osłabienie stawów.
Zwyrodnienie stawów – leki przeciwbólowe
Mimo dynamicznego rozwoju medycyny, współcześnie nie ma skutecznych metod leczenia zmian zachodzących w chrząstce. Ponieważ jednym z objawów choroby zwyrodnieniowej jest silny ból, który często uniemożliwia wykonanie podstawowych czynności, lekarze koncentrują się na jego łagodzeniu. Jest to możliwe za pomocą:
- doustnych leków, np. paracetamolu,
- leków wstrzykiwanych bezpośrednio do stawu – w tym celu stosuje się kwas hialuronowy.
Jeżeli chodzi o leki, to specjaliści zapisują pacjentom również niesterydowe leki przeciwzapalne i opioidy. Te drugie nie mogą być jednak stosowane przez długi czas, a to dlatego, że silnie uzależniają. Większość pacjentów musi też przyjmować leki oddziaływujące bezpośrednio na chrząstkę stawową – w składzie najczęściej zawierają one: selen, siarczan glukozaminy lub rifamycynę, czyli substancje hamujące proces niekorzystnych zmian w obrębie chrząstki.
Leki przeciwbólowe to nie wszystko
Leki można uznać za podstawę, gdy mowa o ulżeniu pacjentowi, u którego zdiagnozowano zwyrodnienie stawów. Aby uzyskać optymalne efekty leczenia, stosuje się także rehabilitację. Poprawne wykonywanie ćwiczeń pomaga rozluźnić napięcie i tym samym zmniejszyć ból. Dodatkowo pacjentom uwagę zwraca się na dietę – powinna ona być bogata m.in. w wapń.