Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Choroby > Znalazłeś kleszcza w ciele? Może być nosicielem groźnych chorób – zbadaj go

Znalazłeś kleszcza w ciele? Może być nosicielem groźnych chorób – zbadaj go

kleszcz

Czy lubisz spędzać czas w lesie zbierając grzyby lub spędzić błogi czas na polanie wraz z rodziną? Niestety, błogą sielankę może zburzyć nam wyjątkowe zagrożenie – niewinnie wyglądające kleszcze.

Potrafią czaić się dosłownie wszędzie – w trawie, w krzakach, na drzewach. Mogą stanowić poważne zagrożenie z którego wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę.

Kleszcz pospolity należy do grupy niewielkich pajęczaków, który osiąga zaledwie 4mm długości. W związku z tym bardzo łatwo go przeoczyć. Potrafi zwiększać swoją objętość nawet 200 razy, gdy zdoła już się opić krwi. Atakuje zarówno zwierzęta jak i ludzi. W związku z tym po każdej wycieczce w sezonie od kwietnia do października warto uważnie obejrzeć swoje ciało.

W przypadku jeśli znajdziemy w ciele kleszcza nie wolno panikować. Należy złapać go pensetą lub innym przyrządem do jego wyciągania i jak najszybciej wyjąć z ciała. Ranę po kleszczu należy zdezynfekować.

Nie każdy jednak kleszcz jest nosicielem groźnych chorób.  Nosicielami jest około 30% wszystkich kleszczy. W związku z tym, że większość powszechnie dostępnych z krwi testów nie daje wystarczającej pewności co do możliwości zakażenia, a na ich wykonanie trzeba czekać wiele tygodni – nie jest to rozwiązanie optymalne. W tym czasie choroba może już zdążyć się rozwinąć.

Czy jest zatem jakieś rozwiązanie tego problemu? Owszem – można wykonać badanie genetyczne takiego kleszcza i sprawdzić czy był nosicielem groźnych dla zdrowia bakterii oraz wirusów. Profesjonalne badanie przeprowadzone przez diagnostę laboratoryjnego da nam odpowiedź czy kleszcz był nosicielem, a zatem w przypadku wyniku negatywnego pozwoli wykluczyć zakażenie nas przez badanego kleszcza. Taką usługę oferuje laboratorium Innowacyjna Diagnostyka. Badanie można zamówić poprzez stronę: http://badaniekleszcza.pl

Kleszcza do badań można oddać w czterech punktach odbioru kleszcza w Polsce w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie. Możemy także  wysłać go do laboratorium we Wrocławiu kurierem lub pocztą. W tym celu  kleszcza powinno się zabezpieczyć na czas transportu, można włożyć go do pojemnika na mocz i umieścić na wilgotnym waciku, co uniemożliwi jego wyschnięcie. Do wysyłki należy dołączyć swoje dane kontaktowe oraz z numerem telefonu i adres e-mail. W dniu wykonania badania sprawozdanie z wynikiem jest wysyłane na podanego maila.

Badanie kleszcza można przeprowadzić w kierunku czterech roznoszonych przez niego chorób: boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu, anaplazmozy i babezjozy.

Czy warto płacić za takie badanie? Tak, zdecydowanie warto.  Wykrycie ryzyka zakażenia pozwala na podjęcie szybkiej i skutecznej terapii, podczas gdy standardowe procedury wykrywające chorobę po czterech tygodniach, powodują nie raz długotrwałe i nie zawsze skuteczne leczenie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego nie wolno zapominać o profilaktyce. Przed wędrówką po lesie czy łące warto spryskać się preparatem odstraszającym kleszcze, nie wolno zapominać o nakryciu głowy , długich rękawach i nogawkach od spodni. Po powrocie do domu należy dokładnie sprawdzić swoje ciało.

Dodaj komentarz

Anti-spam: complete the task


Top

Znalazłeś kleszcza w ciele? Może być nosicielem groźnych chorób – zbadaj go

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline