Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Kobieta > Zmniejszanie piersi – opis zabiegu

Zmniejszanie piersi – opis zabiegu

kobieta

Zabieg powiększania piersi to najczęściej wykonywana operacja plastyczna na świecie. Jednak większym problemem, znacznie utrudniającym codzienne życie jest ich zbyt duży rozmiar, tzw. gigantomastia, często idący w parze z asymetrią. Wbrew pozorom, zbyt duże, ciężkie piersi niosą za sobą szereg przykrych konsekwencji, a ich zoperowanie może mieć wymiar nie tylko estetyczny, ale również prozdrowotny. Zbyt duże piersi prowadzą do obniżonej samooceny, kompleksów i niechęci do własnego ciała. Drugi problem to nadmierne obciążenie dla kręgosłupa (jedna pierś może ważyć nawet 2-3 kilogramy), znaczne trudności w wykonywaniu aktywności fizycznej, w szczególności tej bardziej intensywnej, a także bolesne odparzenia. Problematyczny może być dobór odzieży oraz zwykłe czynności domowe. Mammoplastyka to ratunek dla wszystkich kobiet, które chcą znowu poczuć wygodę, komfort i zadowolenie z własnego biustu.

Stosowane metody

W przypadku gigantomastii, medycyna estetyczna proponuje zabieg mammoplastyki, a więc zmniejszenia piersi poprzez usunięcie tkanki tłuszczowej wraz z częścią gruczołu piersiowego, a także, w konsekwencji, nadmiaru skóry. Zakres i przebieg zabiegu ustala się na wizycie konsultacyjnej. Wiele zależy od stopnia przerostu piersi, jakości ich skóry, odległości brodawki od mostka, a także ich asymetrii. Najczęściej stosowana metoda, dostępną m. in. w klinice Chirurgii Plastycznej Dr Raczkowska, polega na wykonaniu trzech cięć – wokół sutka, pionowo w dół oraz poziomego pod piersią. Kolejny krok to usunięcie nadmiaru tłuszczu, gruczołu oraz skóry, a następnie – wymodelowanie piersi, umiejscowienie sutka i zszycie. Podczas operacji dużą umiejętnością jest odpowiednie oszacowanie wielkości obydwu piersi tak, aby ich wielkość, po zejściu opuchlizny, byla jednakowa. Cały zabieg trwa około 4 godzin i wykonywany jest przy znieczuleniu ogólnym.

Przygotowanie do zabiegu

Mammoplastyka jest poważną operacją chirurgiczną, wykonywaną przez wyspecjalizowanego chirurga z asystą zespołu. Niezbędne jest zatem odpowiednie przygotowanie pacjentki do zabiegu i wykonanie szeregu badań. To badania standardowe – EKG oraz morfologia krwi z dodatkowymi parametrami oraz prześwietlenie klatki piersiowej (RTG) i mammografia lub USG piersi. Wskazane jest, aby zabieg wykonywany był kilka dni po miesiączce, kiedy piersi są najmniej obrzmiałe i osiągają swój naturalny kształt i rozmiar. Pacjentka przebywa w klinice przez około 24 godziny.

Rekonwalescencja

Czas po operacji to moment na relaks i spokojny wypoczynek. Operowany biust goi się przez około miesiąc. W tym czasie wchłanialne nici znikają i zmniejsza się opuchlizna. Przez miesiąc należy również nosić specjalny biustonosz, unikać intensywnego wysiłku, prac domowych, a także nadmiernego moczenia i brudzenia ran pooperacyjnych. Niezbędna jest późniejsza kontrola biustu wraz z aktualnym badaniem USG. Co ważne, po wykonaniu mammoplastyki niemożliwe jest karmienie piersią. Zaleca się więc podjęcie dokładnie przemyślanej decyzji, rozważenie za i przeciw w przypadku, kiedy planuje się zajście w ciążę.

Pacjentki po wykonanej operacji redukcji piersi często podkreślają, że budzą się na nowo do życia i mogą aktywnie funkcjonować. Dużym atutem jest możliwość zakupu normalnej, atrakcyjnej bielizny i wyjście na plażę w modnym stroju kąpielowym. Duże piersi, uważane czasem za „hojność natury” mogą stanowić duży problem, zarówno natury fizycznej, jak i psychologicznej. Warto skorzystać z konsultacji medycznej i porozmawiać z chirurgiem o możliwościach oraz konsekwencjach mammoplastyki.

Dodaj komentarz

Top

Zmniejszanie piersi – opis zabiegu

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline