Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Kobieta > Ziołowe szampony – czy warto je polecać?

Ziołowe szampony – czy warto je polecać?

kobieca skóra

Szampon to włosów to podstawowym kosmetyk do ich pielęgnacji. Bywa jednak tak, że bardzo ciężko znaleźć taki, który będzie dla nich odpowiedni i ich nie obciąży, ani nie zniszczy. Za innymi kosmetykami popularność zdobywają też naturalne, ziołowe szampony. Czy warto z nich korzystać?

Szampon – jak może podrażniać skórę głowy?

Szampony, jak wiele innych produktów kosmetycznych mogą w sobie zawierać cały szereg substancji, które podrażnią nie tylko skórę głowy, ale mogą też naruszyć strukturę samego włosa, a to może prowadzić do jego nieodwracalnego uszkodzenia. Coraz więcej mówi się o wszechobecnym SLS-ie i SLES-ie. Te dwa związki to bardzo silne środki myjące. To dzięki nim szampon się tak mocno pieni, a z naszych włosów znika warstwa sebum. Paradoksalnie mogą zmywać naturalną warstwę ochronną włosów przez co, muszę one produkować jej więcej. Kolejny składnikiem szamponów drogeryjnych, który może nam nie służyć są sylikony. To związki, które sprawiają, że nasze włosy są gładkie, miękkie i lśniące. Niestety w nadmiarze mogą sprawić, że będą ciężkie i nienaturalnie świecące. Oprócz tego, możemy mieć alergię na wiele innych substancji w kosmetykach i to zarówno tych naturalnych, jak i drogeryjnych.

Zalety naturalnego szamponu ziołowego

  1. Nie zawiera SLS-ów i SLES-ów. Dzięki temu skóra naszej głowy nie będzie przez nie przesuszana i nie wpadniemy w błędne koło przetłuszczających się włosów.
  2. Nie zawierają sylikonów. Zyskamy dzięki temu naturalną lekkość i puszystość naszej fryzury, a blasku mogą dodać naturalne oleje również zawarte w szamponach ziołowych. Szampon bez sylikonów będzie się łatwo rozprowadzał i dobrze spłukiwał, nie pozostawiając na włosach sztucznej warstwy zabierającej dostęp świeżego powietrza i wody.
  3. Są przyjazne środowisku. Dobre szampony ziołowe oparte są na ekologicznych uprawach, a do pozyskania z nich odpowiednich substancji wykorzystuje się metody mniej obciążające naturę niż w przypadku środków chemicznych.
  4. Poprawią kondycję Twoich włosów, choć potrzebują na to trochę czasu. Dobre szampony zawierają odżywcze substancje, które służą zarówno skórze głowy, cebulce włosa, jak i jego strukturze.

Wady naturalnych szamponów ziołowych

  1. Mają krótki termin przydatności do spożycia. Te produkty są najczęściej bardzo ekologiczne i w 100% naturalne, a do ich produkcji użyto mniej skutecznych konserwanów.
  2. Trzeba je szybko zużyć i przechowywać w specjalnych warunkach. Termin przydatności do spożycia to jedno, ale ta data może się też zmienić od dnia otwarcia. Część szamponów może się nadawać do użycia np. w ciągu 30 dni od otworzenia butelki, a do tego często należy je przechowywać w lodówce lub ciemności.
  3. W związku z bardziej wymagającymi uprawami ekologicznymi, innymi warunkami przechowywania i produkcji, kosmetyki naturalne są zwyczajnie droższe.

Podsumowując, zarówno szampon ziołowy, jak i drogeryjny mogą być dobrym wyborem. Ostateczna decyzja zależy od Twoich potrzeb, możliwości i budżetu.

Dodaj komentarz

Top

Ziołowe szampony – czy warto je polecać?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline