Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Zima powraca? Olej eukaliptusowy na ratunek

Zima powraca? Olej eukaliptusowy na ratunek

olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy to jeden z najpopularniejszych środków naturalnych, który powszechnie wykorzystuje się w terapiach leczniczych. Można śmiało powiedzieć, że jest podstawą ziołolecznictwa. Posiada niezliczone właściwości, szeroko wykorzystywane od tysiącleci. Poznaj te najważniejsze.

 Jak pozyskuje się olejek eukaliptusowy?

Otrzymuje się go z liści eukaliptusa w procesie destylacji z parą wodną. Jego głównym składnikiem jest eukaliptol, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, rozkurczowe i wykrztuśne. To właśnie dlatego jest tak często wykorzystywanym środkiem leczniczym zimą, kiedy jesteśmy narażeni na mnogość infekcji górnych dróg oddechowych. Olejek eukaliptusowy może być śmiało stosowany w ramach medycyny alternatywnej jako doskonały wspomagacz typowej kuracji.

Jak walczyć z chorobą?

Przeziębienia, infekcje górnych dróg oddechowych oraz oskrzeli, nieżyt nosa – to tylko niektóre schorzenia, na które częściej cierpimy właśnie zimą. Niestety to wtedy namnażają się wirusy oraz bakterie, które takie choroby wywołują.

Olejek eukaliptusowy jest jednym z naturalnych środków, który pomoże nam je zwalczyć. Co więcej, jest świetnym lekiem również dla dzieci. Działa przeciwzapalnie, walczy z gorączką, udrażnia drogi oddechowe. Olejek ma właściwości antybakteryjne, szybko niweluje suchy, drażniący kaszel – pobudza ruchy rzęsek płuc i upłynnia śluz.

Już dawno odkryto, że olejki eteryczne można wykorzystywać w różny sposób. Ten z eukaliptusa najczęściej stosuje się w ramach inhalacji – popularne są tzw. parówki, kiedy kilka kropli olejku dodaje się do gorącej wody. Infekcje dróg oddechowych miną szybko, kiedy wykorzystamy olejek eukaliptusowy do kominka aromaterapeutycznego – jego rześki zapach udrożni drogi oddechowe, pozwalając swobodnie oddychać również przez nos.

Zimą bardzo często dotykają nas infekcje gardła. Świetnie zwalczy je płukanka – 5 kropli olejku należy rozcieńczyć z przegotowaną wodą i tym roztworem płukać jamę ustną.

Inne właściwości olejku z eukaliptusa

Warto zaznaczyć, że olejki eteryczne działają najczęściej w szerokim zakresie. Nie inaczej jest z tym z eukaliptusa. Już dawno doceniono go na przykład za działanie niwelujące trądzik, łuszczycę, grzybicę, oparzenia. Olejek przyśpiesza też gojenie się ran, ukąszeń, zwalcza świąd, odstrasza wszy oraz pchły.

Aromaterapia (kilka kropli olejku można dodać do kąpieli albo nawilżacza powietrza) poprawi też koncentrację uwagi, pamięć, ukoi nerwy i wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie.

Dodaj komentarz

Anti-spam: complete the task


Top

Zima powraca? Olej eukaliptusowy na ratunek

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline