Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Zdrowe oczy – fakty i mity

Zdrowe oczy – fakty i mity

krople

Pracujesz przed komputerem , często prowadzisz auto po zmroku, zauważasz, że z wiekiem twój komfort widzenia pogarsza się? Pieczenie, kłucie i odczucie piasku pod powiekami to tylko niektóre objawy zespołu suchego oka. Sprawdź, jak rozpoznać tę chorobę i jak łagodzić jej objawy.

Nie każde działanie, które intuicyjnie podejmujesz, powoduje poprawę komfortu widzenia. Dlatego ważne jest, aby prawidłowo rozpoznać zespół suchego oka i wiedzieć, jak postępować, aby przynieść sobie ulgę. Oto kilka faktów i mitów na temat tej choroby.

Na pieczenie, kłucie i suchość pomogą każde krople do oczu

Mit. Jeśli cierpisz na zespół suchego oka, powinieneś stosować  nawilżające krople do oczu . Innego rodzaju preparaty – na przykład krople na zaczerwienienia – mogą pogorszyć objawy, zwiększając ciśnienie w gałce ocznej. Tak zwane sztuczne łzy, nawilżające krople do oczu, specjalistyczne żele powinny mieć za zadanie uzupełnienie suchych punktów na gałce ocznej i stworzenie warstwy ochronnej, a nie na przykład obkurczanie naczyń krwionośnych.

Zespół suchego oka to problem osób w podeszłym wieku

Mit. Choć suchość oczu rzeczywiście dotyka częściej osoby starsze, podeszły wiek nie jest jednak wyznacznikiem wystąpienia objawów zespołu suchego oka. Seniorzy często skarżą się na objawy związane z zespołem suchego oka dlatego, że wytwarzają nawet o kilkadziesiąt procent mniej łez niż młodsze osoby, a dodatkowo ich kanaliki łzowe są szersze, przez co po mrugnięciu łzy odprowadzane są zewnętrznie. Zdarza się jednak, że przyczyną zespołu suchego oka jest na przykład częste prowadzenie auta po zmroku, praca przed komputerem, przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach, a to już czynniki niezależne od wieku.

Soczewki kontaktowe mogą być przyczyną suchości oczu

Prawda. Szczególnie miękkie soczewki kontaktowe mogą przyczynić się do wzmożonego odparowywania łez i tym samym prowadzić do podrażnień. Dzieje się tak dlatego, że często noszeniu soczewek towarzyszy suchość spojówek i rogówki (powierzchni oka), efektem której mogą być inne objawy związane z zespołem suchego oka (pieczenie, kłucie)).

Delikatne tarcie oczu może przynieść ulgę

Mit. Trąc oczy, jedynie pogorszysz sytuację. Jeśli masz uczucie ciała obcego albo piasku pod powiekami, a nawilżające krople do oczu zostały w domu, lepiej zamknij oczy na kilka minut i powoli poruszaj gałkami ocznymi pod zamkniętymi powiekami. W ten sposób masz szansę na dokładne pokrycie powierzchni oka filmem łzowym. Może pomóc także zamknięcie oczu i delikatne położenie dłoni na powiekach albo częstsze mruganie.

Dieta ma znaczenie

Fakt. Kluczowe dla zdrowia oczu są dwie substancje – retinol, czyli witamina A, oraz kwasy tłuszczowe Omega-3, w których witamina A się rozpuszcza. Aby włączyć te substancje do diety, jedz dużo tłustych ryb morskich (makrela, śledź, tuńczyk, łosoś) i produktów takich, jak wątróbka, tran, marchew, dynia, jarmuż, szpinak.

Dodaj komentarz

Top

Zdrowe oczy – fakty i mity

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline