Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Choroby > Kiedy zdecydować się na kule ortopedyczne?

Kiedy zdecydować się na kule ortopedyczne?

lekarz

Wypadki, kontuzje, czy problemy z poruszaniem się, które związane są ze starszym wiekiem mogą skłonić nas do nabycia kul ortopedycznych. Dzięki dokonaniu odpowiedniego wyboru każde skręcenie, złamanie, zwichnięcie stanie się o wiele łatwiejsze do zniesienia.

Kule ortopedyczne to nieodzowna pomoc w zdrowotnych sytuacjach kryzysowych, a ich właściwe dobranie stanowić będzie klucz do sukcesu.

Poruszanie się przy pomocy kul ma na celu odciążenie nóg po operacjach, czy po doznanych kontuzjach. Bardzo często zostaje wymuszone przy złamaniach, albo skręceniach kończyn dolnych, jak również przy operacjach stawów kolanowych i biodrowych, oraz po amputacjach nóg. Pomocy przy poruszaniu się wymagają także choroby reumatyczne, jak również zmiany zwyrodnieniowe stawów.

Zaburzenia chodu to czasami wynik zmian związanych z procesami starzenia się organizmu, chorób w obrębie błędnika, czy innych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Kule ortopedyczne dosyć często używa się także po długim przebywaniu w pozycji leżącej, związanym z chorobami przewlekłymi.

Łatwo jest odebrać mylne wrażenie, że chodzenie o kulach jest proste, niemniej jednak początkowo sprawia ono pacjentom dużo trudności. Warto zatem włożyć nieco wysiłku w naukę, co pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu i energii, jak również korzystnie wpłynie na powrót do odpowiedniego wzorca chodu. Jeśli mamy w planach operację, albo zabieg, po wykonaniu którego będziemy zmuszeni do unieruchomienia dolnej kończyny, warto dużo wcześniej poświęcić nieco czasu na trening i zaoszczędzić sobie dzięki temu nieco stresu.

Jakie kule ortopedyczne wybierać ?

Na rynku dostępne są zarówno kule pachwowe i łokciowe. Warto podczas dokonywania wyboru skorzystać z pomocy specjalistów, którzy będą wiedzieć, jaki dokładnie sprzęt rehabilitacyjny sprawdzi się w przypadku konkretnego schorzenia.

Zdecydowanie częściej zaleca się kule łokciowe, gdyż znacznie lepiej odciążają nogę po operacjach i po różnego rodzaju urazach. Są przy tym bardzo poręczne i dużo lżejsze.

Kule pachwowe zaś stosuje się dużo rzadziej, przeważnie gdy pacjent ma problemy ze stawami kończyny górnej, albo z chwytem. Ich dużym minusem jest wywieranie znacznego nacisku na dół pachwowy, gdzie przebiegają nerwy i naczynia krwionośne.

Dodaj komentarz

Top

Kiedy zdecydować się na kule ortopedyczne?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline