Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Zabiegi poprawiające wygląd zębów

Zabiegi poprawiające wygląd zębów

zęby

Chyba nie ma osoby, która nie chciałaby mieć równego i śnieżnobiałego uśmiechu. Niestety z różnych powodów zęby często dalekie są od ideału. Jednak nowoczesna ortodoncja pozwala na skorygowanie wad zgryzu, które powstały w dzieciństwie. Nawet martwe i złamane zęby mogą znów zachwycać.

Aparaty ortodontyczne – sprawdzony sposób na równe zęby

Najpopularniejszym sposobem na poprawę zgryzu jest zastosowanie aparatów ortodontycznych. Leczenie może trwać od kilku miesięcy do trzech lat – wszystko zależy od stopnia wady. Z pewnością jednak warto uzbroić się w cierpliwość, bo aparat pozwala na wykonywanie nawet drobnych korekt. Na zęby nakładane są zamki, przez które przewleka się cienki drut, działający z określoną siłą. Obecnie kolory zamków i drutów są bardzo różne, dzięki czemu aparat może być niemal niewidoczny. Jednak noszenie aparatu bywa niekiedy kłopotliwe – po każdym posiłku należy bowiem wyczyścić zęby, aby nie dopuścić do gromadzenia się na aparacie resztek jedzenia. Metalowe aparaty, które są dość widoczne, ale i najtańsze, kosztują około 2-3 tys. złotych za oba łuki. Kryształowe, uważane za najbardziej estetyczne, to koszt około 6 tys. złotych. Leczenie musi być ciągle monitorowane przez ortodontę.

Przezroczyste nakładki na zęby – komfort noszenia

Nakładki na zęby, nazywane też alignerami, to jeden z najnowszych sposobów korygowania wad zgryzu. Na zęby nakłada się specjalną szynę, która stopniowo przesuwa zęby na właściwe miejsca. Szyny te muszą być noszone przez minimum 22 godziny na dobę. Nakładki na zęby są przezroczyste, a dzięki temu niewidoczne dla innych osób. Nie utrudniają codziennego funkcjonowania tak, jak tradycyjne aparaty, ponieważ nie ma w nich żadnych drutów i zamków, pomiędzy którymi mogą zaklinować się resztki posiłku. Na czas jedzenia można je też zdjąć. Niestety nie wszystkie wady można skorygować przy ich użyciu, ale o tym decyduje ortodonta po dokładnej diagnozie. Jeden komplet szyn to około 800 złotych, ale leczenie zwykle obejmuje ich kilka. Do tego należy doliczyć wizyty kontrolne. Długość leczenia jest uzależniona od konkretnej wady zgryzu. Jest jednak porównywalna do długości leczenia aparatem.

Licówki – szybki efekt

Licówki to cienkie ceramiczne płatki, które nakleja się na przód zębów. Wykonane są z kompozytu lub porcelany. Są stosowane w sytuacji, gdy naturalny ząb ma niepożądany kształt, nadszczerbił się lub ma pęknięcia w szkliwie. To także szybki sposób na zmianę koloru zębów oraz zniwelowanie szpar między zębami. Żeby efekt był naturalny, zwykle stosuje się 6-8 licówek na jeden łuk, które powinny wytrzymać nawet kilkanaście lat. Koszt jednej licówki w zależności od wykorzystanego materiału i trwałości waha się między 150 a 1000 złotych.

Dzięki nowoczesnym metodom piękny uśmiech jest dostępny dla wszystkich. Jedynym ograniczeniem może być tylko portfel, ale dentyści często oferują możliwość rozłożenia kosztów na raty – szczególnie, gdy leczenie będzie trwało dłużej niż rok.

Dodaj komentarz

Top

Zabiegi poprawiające wygląd zębów

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline