Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Wysuszona śluzówka nosa – problem, z którym trzeba walczyć

Wysuszona śluzówka nosa – problem, z którym trzeba walczyć

nos

Katar, przebywanie w zadymionych czy zakurzonych pomieszczeniach czy stosowanie niektórych leków mogą prowadzić do wysuszenia błon śluzowych nosa. Jest to odczuwane jako zdecydowanie nieprzyjemna dolegliwość, a jeśli nie podejmie się właściwych działań, sytuacja ta może się pogorszyć.

Poza tym stwarza ona niebezpieczeństwo dla organizmu, który nie jest wówczas właściwie chroniony przed zagrożeniami z zewnątrz, problemu tego więc nie powinno się ignorować.

Najlepiej zapobiegać

Najkorzystniej byłoby w ogóle nie dopuścić do wysuszenia śluzówki nosa, ale nie zawsze jest to możliwe. Co trzeba robić, by zachować właściwą funkcjonalność błon śluzowych nosa? Przede wszystkim trzeba dużo pić, gdyż właściwe nawodnienie organizmu ma bardzo ważny wpływ na stan jego błon śluzowych. Poza tym warto unikać zadymionych czy zakurzonych pomieszczeń, a jeśli w budynkach, na przykład w domu, panuje niska wilgotność, można zmienić mikroklimat na przykład poprzez zastosowanie nawilżacza powietrza.

Na wysuszanie śluzówki narażeni są też czynni i bierni palacze, dobrze więc byłoby pożegnać się z nałogiem, w przypadku palaczy biernych zaś – unikać miejsc, gdzie pali się tytoń. Trzeba także pamiętać, że działanie wysuszające mogą mieć niektóre krople do nosa, nigdy więc nie można stosować ich dłużej niż kilka dni, a najlepiej od razu sięgać po środki nawilżające, jak spray do nosa Rinozine z zawartością kwasu hialuronowego bądź z wyciągiem z aloesu.

Jak walczyć z wysuszeniem?

Zapobieganie takiej sytuacji nie zawsze jest możliwe, bo na problem ten narażone są na przykład osoby stosujące niektóre leki czy pracujące w specyficznych środowiskach: zakurzonych, zadymionych, zapylonych czy klimatyzowanych. Kiedy ma się do czynienia z taką sytuacją, trzeba przede wszystkim nie dopuścić do silnego wysuszenia śluzówki, co skutkuje podrażnieniem, pieczeniem, a nawet krwawieniem, a nade wszystko – gorszym działaniem błon śluzowych.

Trzeba więc sięgnąć po preparaty nawilżające śluzówkę, przywracające komfort i pozwalające jej działać prawidłowo. Może to być na przykład roztwór wody morskiej Rinozine, który przy okazji zapewnia doskonałą codzienną higienę nosa czy wymienione wyżej spraye do nosa Rinozine o wyraźnym działaniu nawilżającym.

 

Dodaj komentarz

Top

Wysuszona śluzówka nosa – problem, z którym trzeba walczyć

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline