Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Wypadanie włosów: jak temu zapobiec?

Wypadanie włosów: jak temu zapobiec?

włosy
Na wygląd naszych włosów wpływ ma nie tylko genetyka, ale także obecność różnych chorób, dieta i styl życia. Wypadanie włosów to naturalny proces, każdy człowiek dziennie traci około 100 włosów. Na ich miejsce jednak wyrastają nowe. Nadmierne wypadanie włosów to problem dużej części społeczeństwa. Zadbane włosy to element reprezentacyjny kobiet i mężczyzn. Co w sytuacji, gdy włosów jest coraz mniej?

Przyczyny wypadania włosów

Zjawisko wypadania włosów jest naturalnym procesem zachodzącym w organizmie. Warto zwrócić uwagę, czy wypadanie to nie jest nadmierne. Wypadanie włosów pojawić lub nasilić się może nawet pod wpływem silnego stresu. Inne przyczyny tego schorzenia to: niedożywienie i niedobory mikroelementów i makroelementów, grzybice skóry głowy, łysienie plackowate, łysienie androgenowe, zaburzenia hormonalne (nadczynność i niedoczynność tarczycy), radykalna dieta i niedobory witamin, stosowanie leków (np. przy chemioterapii, środki antykoncepcyjne, leki przeciwzakrzepowe), zbyt mała ilość białka w diecie. Przyczynić się do wypadania włosów mogą także zabiegi stosowane na włosy: farbowanie i używanie silnych kosmetyków do stylizacji, częste używanie prostownicy, suszenie włosów za pomocą wysokiej temperatury.

Leczenie wypadania włosów

Współczesny rynek oferuje wiele metod leczenia wypadania włosów. Z pewnością z pomocą przyjdą suplementy diety zawierające skrzyp, cynk, biotynę, magnez, a także inne witaminy i minerały. Medycyna estetyczna oferuje możliwość wykonania przeszczepu włosów. Okaże się on najbardziej skuteczną metodą na walkę z tym problemem. W Polsce bardzo popularna i nowoczesna jest metoda przeszczepu FUE. Polega ona na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych i umieszczeniu ich w strefie biorczej. Jest to bardzo bezpieczna metoda, ponieważ wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Pobranie materiału od tej samej osoby gwarantuje także brak odrzucenia przeszczepu i reakcji alergicznej. Pacjent nie musi specjalnie przygotowywać się do zabiegu-wystarczą podstawowe badania wskazane przez lekarza. Po zabiegu pacjent może samodzielnie powrócić do domu. Rekonwalescencja trwa krótko i polega tak naprawdę na przemywaniu okolic biorczej i dawczej delikatnym preparatem.

Preparaty na wypadanie włosów

Wiele osób zadaje sobie pytanie: Jakie kosmetyki stosować po zabiegu przeszczepu włosów? Apteki oferują dobrej jakości preparaty, które wspomogą proces wzrostu włosów. Zawierają one neutralne pH (5,5-5,8), które nie będzie podrażniało skóry. Lekarze polecają głównie kilka preparatów: Alopexy, Minoxidil i Piloxidil , Loxon. Stosowanie tych preparatów ustala lekarz, który dokonywał przeszczepu. W zależności od przypadku dobierze najbardziej odpowiedni lek. Preparaty te służą do nakładania na skórę głowy. Pobudzają one wzrost mieszków włosowych i odżywiają je. Pierwsze efekty stosowania widoczne będą po kilku tygodniach. Bardzo ważne jest odpowiednie i regularne stosowanie leków. Ograniczyć lub zapobiec wypadaniu włosów możemy za pomocą stosowania tylko naturalnych kosmetyków o sprawdzonych i dobrej jakości składach. Popularność kosmetyków ekologicznych ciągle rośnie ze względu na korzyści, jakie ze sobą niesie ich stosowanie.

Dodaj komentarz

Top

Wypadanie włosów: jak temu zapobiec?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline