Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Ciekawostki > Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

materac

Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów takich jak zakres działania, wybór miejsca, rodzaj filtra czy dodatkowe funkcje jakie posiada urządzenie. Odpowiedni dobór urządzenia jest bardzo ważny, warto więc zapoznać się z poszczególnymi elementami.

Zakres działania

Określając miejsce i wielkość powierzchni, na której ma działać zakupione urządzenie ważne, aby uwzględnić, że powinna być to otwarta przestrzeń. Najprościej mówiąc – oczyszczacz powietrza nie zapewni w pełni przefiltrowanego powietrza we wszystkich pomieszczeniach jeżeli oddzielone są ścianą, drzwiami czy długim korytarzem, nawet jeżeli ma zakres o powierzchni całego domu. Chcąc uzyskać lepszy efekt warto wybrać urządzenia o mniejszym zakresie, ale umieścić je w kilku pomieszczeniach.

Wybór miejsca

Drugim istotnym elementem jest odpowiedni wybór miejsca, w jakim stanie urządzenie. Ustawienie go np. w kącie czy za drzwiami może zmniejszyć jego wydajność. Dla jak najlepszych efektów urządzenie powinno także znajdować się na twardej powierzchni, najlepiej bezpośrednio na podłodze, w odległości 30-60 cm od ściany. Warto zastanowić się nad ustawieniem go pod oknem, gdyż to tam jest największe stężenie zanieczyszczeń. Jeżeli pod oknem znajduje się kaloryfer, w sezonie grzewczym należy zmienić miejsce ustawienia. Niektóre oczyszczacze z nawilżaczem dostosowują pracę do temperatury pomieszczenia, kaloryfer mógłby więc zaburzyć ich działanie. Zgodnie z zaleceniami producentów oczyszczacz powinien znajdować się także w odległości co najmniej 2 metrów od urządzeń wykorzystujących fale radiowe, ponieważ może zakłócić ich działanie. Mając wybrane odpowiednie miejsce warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu ściany znajdującej się za oczyszczaczem gdyż z czasem może ulec zanieczyszczeniu. Pamiętać należy także o tym, że oczyszczacz powietrza nie może znajdować się w miejscu gdzie osadza się tłuszcz i sadza, takich jak kuchnia.

Rodzaj filtra

Do oczyszczacza powietrze może dostać się na przykład za pomocą wentylatorów, które wymuszają jego obieg. Następnie za pomocą odpowiednich filtrów usunięte zostają z powietrza różne zanieczyszczenia.  Na rynku znajdziemy oczyszczacze z filtrami takimi jak:
– HEPA zalecany szczególnie alergikom gdyż jest w stanie wychwycić zanieczyszczenia nawet na poziomie mikroskopowym, chodzi o wszelkie bakterie, roztocza, pyłki czy zarodniki pleśni. Nie sprawdzi się jednak np. w przypadku dymu tytoniowego czy niwelowaniu nieprzyjemnych zapachów. Nie wychwyci także zanieczyszczeń mniejszych niż 0,3 mikrona czyli np. drobnych wirusów. Warto wiedzieć, że filtry HEPA mają kilka klas H14, H13, H12, E11 i E10, które różnią się skutecznością filtracji.
– węglowy dzięki temu, że łatwo wiąże związki chemiczne należy do najbardziej chłonnych filtrów. Nie tylko oczyszcza powietrze, ale także niweluje wszelkie zapachy nawet dym tytoniowy. Decydując się na ten rodzaj filtra trzeba mieć jednak na uwadze, że nie oczyści powietrza z żadnych alergenów ani mikroorganizmów.
– jonowy służy do wytwarzania jonów ujemnych, które mają przeciwdziałać jonom dodatnim powstających wskutek działania urządzeń elektrycznych. Dzięki wyrównaniu poziomu jonów cząsteczki kurzu i alergenów znajdujące się w powietrzu spadają na podłogę. Warto jednak pamiętać, że z ziemi mogą łatwo ponownie znaleźć się w powietrzu. Dodatkowo wskutek działania wytwarzany jest ozon, jednak w tak małych ilościach, że nie ma on negatywnego wpływu na zdrowie.
– ultrafioletowy skutecznie eliminuje z powietrza wszelkie wirusy, bakterie czy pleśń. Nie oczyści on jednak powietrza z cząsteczek kurzu czy ciał stałych. Dodatkowo podobnie jak filtr jonowy może wytwarzać ozon.
– wodny jest to najtańszy w eksploatacji filtr gdyż stanowi go komora z wodą. Po każdym użyciu należy go dokładnie wyczyścić i wymienić wodę. Stosowany jest do oczyszczania powietrza z sierści, kurzu, pyłków i roztoczy. Nie sprawdzi się jednak w przypadku mniejszych cząstek takich jak bakterie. Decydując się na zakup trzeba pamiętać, że filtr wodny zwiększa wilgotność powietrza, a co za tym idzie – może wpłynąć na powstawanie pleśni lub grzybów. Zużywa również więcej energii.

Dodatkowe funkcje

Obecnie na rynku dostępne są coraz bardziej zaawansowane urządzenia. Możliwości jest wiele dlatego przed zakupem warto zastanowić się jakie funkcje będą nam potrzebne. Istnieją oczyszczacze wyprodukowane specjalnie z myślą o alergikach. Wyłapują one kurz, pyłki, sierść, dym tytoniowy oraz inne alergeny takie jak bakterie czy pleśń. Niwelują także nieprzyjemny zapach. Inną przydatną funkcją jest wbudowany nawilżacz, który rozwiąże problem suchego powietrza. Dostępne są także oczyszczacze z jonizacją. Polega to na produkowaniu jonów ujemnych, mających niwelować jony dodatnie wytwarzane przez urządzenia elektryczne. W ten sposób utrzymywane przez jony dodatnie w powietrzu alergeny takie jak grzyby lub pleśń dzięki jonom ujemnym opadają na ziemię nie dostając się bezpośrednio do naszych płuc. Przydatną funkcją są także wskaźnik wymiany filtra informujący o konieczności zmiany czy czujniki monitorujące jakość powietrza i dostosowujące szybkość wentylatora. Niektóre urządzenia posiadają specjalny tryb dzienny i nocny dzięki czemu świetnie sprawdzą się również w sypialni gdzie ciche działanie jest bardzo istotne.

Artykuł przygotowany przez:
Solo-Kolos.pl – sklep internetowy z urządzeniami i artykułami biurowymi

Dodaj komentarz

Top

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

Czas na przeczytanie: 4 min
0
Inline
Inline