Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Kobieta > Woda różana – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Woda różana – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

woda różana

Jest jednym z najbardziej znanych i najstarszych pachnideł na świecie. Posiada wiele związków aktywnie wpływających na stan skóry i włosów. Kochają ją miłośnicy kosmetyków naturalnych. Woda różana – poznaj jej wyjątkowe właściwości i dowiedz się jak jej używać.

Czym jest woda różana?

Woda różana to tzw. hydrolat, czyli po prostu woda, która otrzymuje się z kwiatów. Poniekąd jest to produkt uboczny produkcji olejków eterycznych i ich destylacji. Hydrolaty bardzo cenią sobie miłośnicy uniwersalnych kosmetyków. Ich działanie jest dużo delikatniejsze niż olejków eterycznych i można ich używać bezpośrednio nawet na delikatną skórę twarzy. Właściwości wody różanej ceniła sobie podobno już sama Kleopatra, a w krajach arabskich do dziś używa się jej jako uniwersalnego środka do pielęgnacji skóry twarzy.

Właściwości wody różanej

Wszystkie hydrolaty, w tym również woda różana, mają pH zbliżone do prawidłowego odczynu skóry. W zależności od gatunku kwiatów, z którego jest robiony hydrolat będą w nim zawarte odpowiednie bioflawanoidy. W przypadku róży będzie to m.in. kwercetyna. Związki te, wraz z witaminą C i E stanowią całkiem porządną baterię antyoksydantów. Przeciwutleniacze odpowiadają za ochronę skóry przed wpływem wolnych rodników, a co za tym idzie spowalniają procesy starzenia się i ułatwiają regenerację tkanek. Wysoka zawartość beta-karotenu sprawia, że ten kosmetyk ma działanie antyseptyczne, kojące i przeciwzapalne, dzięki czemu poleca się stosowanie go nawet w przypadku bardzo zaostrzonych chorób o podłożu dermatologicznym. Pozostałości olejków zapachowych po procesie destylacji sprawiają, że hydrolat różany ma delikatny, bardzo przyjemny zapach, który w aromaterapii używany jest do poprawy nastroju.

Zastosowanie wody różanej w kosmetyce

Woda różana najczęściej jest stosowana w formie toniku do twarzy, ale bywa też dodatkiem do innych kosmetyków. Ze względu na swoja delikatność i wszechstronne działanie ten kosmetyk jest polecany dla każdego rodzaju skóry, od tej jeszcze nastoletniej, po nawet bardzo dojrzałą. Zawarte w hydrolacie różanym antyoksydanty chronią włókna kolagenowe, a to one, w dłużej mierze odpowiadają za stan naszej cery. Im ich więcej i lepszej jakości, tym mniej widoczne są nasze zmarszczki. Dodatkowo, najzwyklejszy wacik kosmetyczny nasączony wodą różaną, będzie zbawieniem dla zmęczonych powiek i podrażnionych spojówek. Poza kosmetykami do twarzy, wodę różaną znajdziemy też w kosmetykach do włosów. Dzięki zawartości wody różanej będą one wzmacniać cebulki i zapobiegać wypadaniu włosów.

Dodaj komentarz

Top

Woda różana – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline