Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Wiosenna odnowa

Wiosenna odnowa

światło

Wiosną budzimy się do życia, wystawiamy twarz do słońca i chętniej się ruszamy. Warto ten wiosenny zryw rozpocząć od kontroli własnego ciała, czyli badań okresowych. W ramach kolejnej już wiosennej kampanii sieć Diagnostyka oferuje przekrojowy pakiet 17 badań, w skład których wchodzą te absolutnie bazowe, jak morfologia, OB, glukoza, kwas moczowy, jak i te bardziej specjalistyczne jak białko CRP (wskazuje na stan zapalny w organizmie), profil lipidowy, próby wątrobowe, ferrytyna oraz witamina D, której braki po zimie na pewno ma każdy mieszkaniec naszej szerokości geograficznej.

Diagnostyka do badania zachęca ponad 50% zniżką, pakiet o nazwie „Wiosenna odnowa” można wykonać po obniżonej cenie 99 zł, bony na badania są dostępne do 21 maja 2018 zdrowawiosna.diag.pl, a badania wykonać do 30 czerwca br.

– Organizm po zimie jest wyczerpany częstszymi infekcjami i niedoborem witaminy D. Zdrowiu nie służy też dieta bogatotłuszczowa, za to uboższa w warzywa i owoce. Warto więc jak najszybciej określić, jakie mamy niedobory lub z czym musi się borykać nasz organizm, żeby zapewnić mu odpowiednie wsparcie – zachęca dr Emilia Martin z sieci laboratoriów Diagnostyka.

Nie sposób przeprowadzić diagnostyki bez zbadania morfologii krwi. Jej wyniki odzwierciedlą ogólny stan zdrowia, mogą też zasygnalizować ewentualne problemy, takie jak anemia, toczące się stany zapalne lub nawet nowotworowe oraz zaburzenia krzepnięcia. Chcesz podjąć wiosenne wyzwania, ale nie starcza Ci sił? Przyczyną może być anemia (lub jej początki), w morfologii krwi widoczna jako obniżona ilość krwinek czerwonych i niskie stężenie hemoglobiny oraz odbiegające od normy wartości tzw. parametrów czerwonokrwinkowych: MCH, MCHC, MCV. Najczęstszą przyczyną niedokrwistości jest niedobór żelaza. O zasobach tego pierwiastka w organizmie najlepiej informuje stężenie białka ferrytyna. Energii braknąć też może w związku z toczącym się procesem zapalnym. Towarzyszyć mu może zwiększona liczba leukocytów w morfologii, a określić rodzaj stanu zapalnego pomogą oznaczenia OB i CRP.

Wraz z wiosną warto zmienić dietę. Zimowe menu, pełne sycących potraw mięsnych, tłustych sosów i krzepiących deserów niestety nie ma pozytywnego wpływu na zdrowie. Skutkiem „popuszczania pasa” mogą być zaburzenia metabolizmu węglowodanów oraz zmiany w tzw. profilu lipidowym we krwi. Problemy z przemianami cukrów, mogące prowadzić do cukrzycy, wykaże oznaczenie glukozy na czczo. Zaburzenia lipidogramu, szczególnie takie jak wzrost poziomu cholesterolu całkowitego oraz jego frakcji: LDL oraz nie-HDL to prosta droga do chorób sercowo-naczyniowych. Innym czynnikiem ryzyka rozwoju tych chorób jest podwyższony poziom kwasu moczowego. Choć zwykle towarzyszy on chorobom metabolicznym i zaburzeniom funkcji nerek, to może też być skutkiem diety bogatej w puryny (mięso, podroby, owoce morza), jak również nadużywania alkoholu. Zimowa dieta jest także wrogiem wątroby, która ulec może stłuszczeniu, co z kolei prowadzić może do marskości. O kondycji tego narządu dowiemy się wiele na podstawie wyników prób wątrobowych.

Choć słońca coraz więcej, to poziom witaminy D3 we krwi może być nadal niewystarczający i potrzebna może być jej suplementacja. Nie tylko dla zdrowia kości – ta witamina-hormon wpływa też na m.in. na właściwe funkcjonowanie układu odpornościowego i dobre samopoczucie. A z nim możemy przenosić góry!

BADANIA W PAKIECIE WIOSENNA ODNOWA:

  1. OB.
  2. MORFOLOGIA
  3. GLUKOZA
  4. PROFIL LIPIDOWY (CHOL, LDL, HDL, non-HDL, TG)
  5. PRÓBY WĄTROBOWE (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP)
  6. KWAS MOCZOWY
  7. FERRYTYNA
  8. CRP
  9. WITAMINA D METABOLIT 25(OH)

Dodaj komentarz

Top

Wiosenna odnowa

Czas na przeczytanie: 3 min
0
Inline
Inline