Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Kobieta > Wady i zalety farb bez amoniaku

Wady i zalety farb bez amoniaku

kosmetyki

Farby bez amoniaku zawierają zazwyczaj sole amonowe lub inne środki, które mają osadzić kolor na włosach. Nie można nimi rozjaśnić kosmyków. Pozostawiają natomiast mocniejszy i bardziej soczysty odcień na pasmach.

Rola amoniaku w farbach

Amoniak w farbach sprawia, że kolor wnika do wnętrza włosa. W farbach bez amoniaku także występuje składnik, który transportuje i umieszcza pigment na pasmach. Są to np. sole amonowe (MEA). Farby do włosów L’oreal występują w dwóch wersjach:z amoniakiem (w Feria Preference) i bez niego (w serii Casting). Amoniak ma charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Farby do włosów bez amoniaku są go pozbawione. Jednak z nich również ulatniają się szkodliwe substancje. Amoniak wyparowuje szybko, ponieważ jest gazem. Natomiast sole amonowe działają na organizm dłużej ze względu na to, że trudno je zmyć po samym farbowaniu.

Wady farb bez amoniaku

Amoniak wnikając do wnętrza włosa może je zniszczyć. Ma na to niewiele czasu, ponieważ pozostaje wewnątrz kosmyków tylko 20-40 minut, a po tym czasie wyparowuje. Sole amonowe muszą pozostać na pasmach dłużej niż amoniak, aby wywołać pożądany efekt kolorystyczny. Z tego powodu mają silniejsze działanie niż okryty złą sławą amoniak. MEA mogą się utrzymać we wnętrzu włosa nawet 4 dni. Kosmyki pod wpływem MEA pęcznieją i stają się wysuszone.

Farby bez amoniaku nie pokrywają dokładnie siwych włosów. Sole amonowe mają słabsze działanie niż amoniak, który lepiej rozchyla łuski. To przez nie pigment koloryzuje pasma.

Środki koloryzujące z MEA dość trudno spłukać z włosów tuż po samym farbowaniu. Przez to niszczą je bardziej niż farby z amoniakiem, ponieważ pozostają na powierzchni pasm dłużej. Sole amonowe bowiem nie ulatniają się. Po koloryzacji nie wystarczy tylko spłukać farbę – najlepiej umyć kosmyki dwa razy.

Zalety farb bez amoniaku

Farby bez amoniaku mają przyjemny zapach, w przeciwieństwie do tych z zawartością amoniaku. Mają też konsystencję ułatwiającą aplikację. Tego typu produkty do koloryzacji, np. szamponetki, często zawierają składniki odżywcze. Są to np. ceramidy, olejki nawilżające lub mleczko pszczele. Dzięki nim włosy są zdrowsze.

Farby z MEA zazwyczaj nie podrażniają skóry na głowie. Jednak, jak każda substancja chemiczna, mogą wywołać uczulenie. Przed farbowaniem należy zrobić test na alergię, nakładając niewielką ilość farby na skórę, np. na nadgarstku.

Koloryzacja farbą bez amoniaku zapewnia ciemniejszy kolor niż po środku z amoniakiem. Dzieje się tak, ponieważ środki z solami amonowymi należy pozostawić na włosach na dłużej niż te z amoniakiem. Szamponetki i inne delikatne środki koloryzujące pogłębiają kolor włosów, nie rozjaśniając ich. Barwa włosa jest bardziej soczysta i nasycona niż w przypadku farby z zawartością amoniaku.

Dodaj komentarz

Top

Wady i zalety farb bez amoniaku

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline