Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > USG ginekologiczne – jak wygląda i do czego służy?

USG ginekologiczne – jak wygląda i do czego służy?

usg

USG ginekologiczne jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych narządów rodnych i powinno być wykonywane każdorazowo przy okazji wizyty u ginekologa. Podczas badania transwaginalnego, głowica ultrasonograficzna wprowadzana jest do pochwy pacjentki, a obraz uzyskany w ten sposób pozwala na znacznie dokładniejszą ocenę prawidłowości budowy najważniejszych elementów układu rozrodczego niż tradycyjne USG przez powłoki brzuszne.

W wielu gabinetach ginekologicznych USG wciąż wykonywane jest przez powłoki brzuszne, co daje znacznie mniej miarodajne wyniki. Pacjentki obawiają się badania transwaginalnego, a ponieważ dla wielu samo mówienie o takiej metodzie jest wstydliwe, często rezygnuje się z tego sposobu diagnostyki. A szkoda, bo regularne wykonywanie USG przezpochwowego jest ważnym elementem profilaktyki chorób kobiecych – wyjaśnia specjalista z Centrum Medycznego POLMED.

Przebieg USG ginekologicznego

USG ginekologiczne jest badaniem zupełnie bezbolesnym i szybkim, gdyż trwa od kilku do maksymalnie kilkunastu minut. W przeciwieństwie do tradycyjnego USG, podczas badania transwaginalnego pacjentka powinna mieć pusty pęcherz. Badanie odbywa się w pozycji leżącej. Do pochwy wprowadzana jest specjalna jednorazowa sonda, której średnica nie przekracza 1 cm – jest to zatem urządzenie bardzo wąskie. Na głowicę sondy lekarz nakłada specjalną powłoczkę oraz żel ułatwiający wprowadzenie jej do pochwy.

Badanie jest całkowicie bezpieczne i można powtarzać je z dowolną częstotliwością w każdej fazie cyklu miesiączkowego. Wyłącznym przeciwwskazaniem jest obecność błony dziewiczej, jednak w szczególnych przypadkach USG ginekologiczne wykonuje się również u dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia.

Po co wykonywać USG ginekologiczne?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, USG ginekologiczne pozwala na bardzo dokładną ocenę stanu narządów rodnych, w tym przede wszystkim:macicy (budowa anatomiczna, obecność lub brak mięśniaków, guzów); grubości endometrium; wielkość, położenie i budowę jajników, a nawet ilość pęcherzyków, w których dojrzewają komórki jajowe.

Badanie pozwala na wykrycie niepokojących torbieli i nowotworów, nieprawidłowości naczyń krwionośnych miednicy, wad w budowie jej kości i mięśni – wymienia ekspert z Centrum Medycznego POLMED. USG przezpochwowe przydatne jest również w ocenie prawidłowości umiejscowienia wkładek wewnątrzmacicznych (jeżeli kobieta korzysta z tej metody antykoncepcji) oraz, kiedy jest standardowo pierwszym z wykonywanych badań, ma nieocenione znaczenie w dociekaniu przyczyn trudności z zajściem w ciążę.

USG dopochwowe powinno być wykonywane regularnie, jednak szczególnie wskazane jest w przypadku szukania przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych, bólów podbrzusza, dokuczliwych dolegliwości miesiączkowych lub braku miesiączki. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, takie USG jest też podstawowym badaniem w diagnostyce niepłodności i pozwala na dokładne wskazanie momentu owulacji, a także stanowi dobre narzędzie wykrywania zmian na jajnikach oraz wad anatomicznych narządu rodnego.

Dodaj komentarz

Top

USG ginekologiczne – jak wygląda i do czego służy?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline