Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Choroby > Starczowzroczność – czy jest uleczalna?

Starczowzroczność – czy jest uleczalna?

senior

Starczowzroczność to wada wzroku, która wynika z naturalnego procesu starzenia się organizmu. Wraz z wiekiem mięśnie rzęskowe osłabiają się, a zdolność do akomodacji oka maleje, czego efektem jest pogorszenie się jakości widzenia. Wady wzroku nie da się całkowicie uleczyć, jednak można ją skutecznie korygować, np.: tradycyjnymi okularami korekcyjnymi lub soczewkami kontaktowymi.

Na czym polega starczowzroczność?

Prezbiopia, czyli starczowzroczność, to wada wzroku, która pojawia się wraz z wiekiem, zwykle około 40. roku życia. Na skutek starzenia się organizmu maleje zdolność akomodacji oka, a mięśnie gałki ocznej słabną. Wady wzroku nie da się powstrzymać dietą, ćwiczeniami czy lekami. Starczowzroczność to proces, który wynika z naturalnej fizjologii ludzkiego ciała i starzenia się organizmu wraz z upływem lat. Jakość widzenia można jednak korygować, np. za pomocą soczewek kontaktowych Ultraflex, które skutecznie łagodzą objawy prezbiopii.

Charakterystyczne objawy starczowzroczności

Starczowzroczność powoduje pogorszenie się wzroku, a zwłaszcza utrudnia oglądanie obiektów z bliska. Osoby z wadą wzroku w charakterystyczny sposób odsuwają od siebie przedmioty, by móc przeczytać widniejący na nich napis. Prezbiopia znacznie utrudnia odczytywanie tekstów pisanych małym drukiem, a także może powodować nieprzyjemne dolegliwości, jak: bóle głowy czy uczucie zmęczonych oczu.

Na czym polega leczenie starczowzroczności?

Pomimo tego, że starczowzroności nie da się zapobiec, to można ją skutecznie korygować. Tradycyjne okulary korekcyjne to najpopularniejsza forma wyostrzania wzroku, jednak dla niektórych osób, może być mało komfortowa. Wygodnym sposobem na łagodzenie objawów starczowzroczności są soczewki progresywne, inaczej multifokalne. Szkła kontaktowe nie tylko poprawiają jakość widzenia, ale również pozwalają na swobodne przenoszenie wzroku między obiektami oddalonych od siebie w różnych odległościach bez uczucia dyskomfortu.

Soczewki miesięczne a jednodniowe

Soczewki kontaktowe progresywne różnią się między sobą trybem noszenia. Osoby, które zdecydowały się na ich aplikację mogą wybrać między soczewkami do jednorazowego użytku a miesięcznymi. Szkła kontaktowe jednodniowe, przed pójściem spać wyrzuca się do kosza, aby rano założyć nową parę. Soczewki miesięczne wymagają codziennej pielęgnacji specjalnie do tego przeznaczonym płynem, ponieważ jest to jedna para soczewek, którą nosi się przez 30 dni.

Dodaj komentarz

Top

Starczowzroczność – czy jest uleczalna?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline