Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Sposoby leczenia nowotworów

Sposoby leczenia nowotworów

leczenie

Rak nie jest już wyrokiem. Medycyna robi coraz większe i szybsze postępy. Zmiany usuwa się oszczędzając jak najwięcej tkanek, radioterapia jest precyzyjniejsza, a szybsze wyjście z choroby i profilaktykę jej nawrotów wspomagają terapie komplementarne. Jak w dzisiejszych czasach leczy się nowotwory?

Leczenie chirurgiczne wciąż pozostaje podstawową metodą, jaką posługuje się onkologia. Jednak na przestrzeni ostatnich lat zmienił się charakter zabiegów. Obecnie lekarze starają się wyciąć konieczne minimum tkanek, dzięki czemu operacja nie jest tak uciążliwa dla pacjenta, a czas rekonwalescencji się skraca. Jeśli rozmiar i charakter guza na to pozwala, operacje wykonuje się bez otwierania tkanek – laparoskopowo.

Na lepsze zmieniło się też leczenie chemią. Opracowano terapie celowane, które nakierowane są bezpośrednio na komórki nowotworowe. Chemioterapia wykorzystuje dwie metody: odcięcie guza od dopływu krwi, a więc od pożywienia oraz zatrzymanie rozmnażania się komórek rakowych.

Osiągnięciem współczesnej radioterapii jest zastosowanie trójwymiarowego miejsca naświetlania, dzięki któremu guz dostaje skoncentrowaną dawkę promieni, a zdrowa tkanka wokół zmiany pozostaje oszczędzona.

Dostrzeżono dużą rolę wsparcia psychoterapeutycznego w procesie zdrowienia. Zdrowie emocjonalne i rozumienie mechanizmów leczenia daje pacjentom siłę do stawiania czoła codziennym trudom związanym z chorobą.

Pojawiają się też programy wspomagające leczenie konwencjonalne. Taki program integracyjnego leczenia nowotworów opracowała m.in. klinika IntegrativeMedical Center. Terapie dobierane są indywidualnie w oparciu o aktualne badania pacjenta. W zależności od stadium choroby stosuje się m.in. hipertermię, która polega na podwyższeniu temperatury ciała – taki zabieg pozwala zminimalizować skutki uboczne radioterapii i chemioterapii, obniżyć ryzyko powstania przerzutów i zmniejszyć ból.

Poprawić samopoczucie pacjenta onkologicznego mogą także witaminoterapia, ozonoterapia oraz fizjoterapia – np. osteopatia czy terapia czaszkowo-krzyżowa. Duże znaczenie ma dieta i suplementacja chorego.

Połączenie wielu metod dopasowanych do stadium choroby i samopoczucia pacjenta pozwala na osiągnięcie efektów, które jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się być nie do osiągnięcia.

Dodaj komentarz

Anti-spam: complete the task


Top

Sposoby leczenia nowotworów

Czas na przeczytanie: 1 min
0
Inline
Inline