Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Sposób na stres i nieśmiałość

Sposób na stres i nieśmiałość

nieśmiałość

W obecnych czasach nieśmiałość z pewnością utrudnia życie. Obecny świat promuje ludzi przebojowych, umiejących zaprezentować swoje umiejętności w każdej chwili. Nieśmiałością określa się określony stan psychiczny, występujący najczęściej w chwili kiedy jesteśmy oceniani czyli  spodziewamy się, że będziemy oceniani.

Nieśmiałość ukazywać się może na parę sposobów. W dużej mierze ludzie nieśmiali w sytuacjach kryzysowych czują zakłopotanie, lęk i skrępowanie. Nie są w stanie postępować na luzie, nie umieją płynnie się wypowiedzieć lub wykonać nawet stosunkowo prostych czynności. Wymienionym wcześniej symptomom towarzyszą również charakterystyczne dla stanu napięcia nerwowego objawy somatyczne jak np. pocenie się,  bóle brzucha itd. Skutkiem nieprzyjemnych odczuć pochodzących z nieśmiałości bardzo często bywa świadome lub podświadome omijanie sytuacji stresowych. Osoby nieśmiałe często izolują się z życia towarzyskiego.

Bardzo trudno o konkretny i jednoznaczny wykaz powodów występowania braku  śmiałości. Po pierwsze warto podkreślić, że każdy z nas jest w pewien sposób nieśmiały – wielu obawia się pewnego rodzaju zdarzeń niektóre  okoliczności wywołują w nas małe bądź duże zakłopotanie. Problem objawia się, kiedy zamiast naturalnych hamulców, mamy do czynienia z nieśmiałością chorobliwą.

Większość z nas jest nieśmiały w specyficznych sytuacjach i nie ma w tym nic negatywnego, o tyle nieśmiałość ciągła jest zaburzeniem, które nierzadko utrudnia lub nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Przyczyny występowania chorobliwej nieśmiałości mogą być różne. Zwykle mówi się w tym przypadku o niskiej samoocenie, wysokich wymaganiach stawianych przez samego siebie lub przez najbliższych przykrych doświadczeniach z przeszłości, a także o cechach wrodzonych.

Wielu z nas w pewnym stopniu codziennie walczy z nieśmiałością. Dla osób raczej pewnych siebie i błyskotliwych oznacza to zabawę i sprawdzanie się w przeróżnych mniej lub bardziej poważnych sytuacjach. Dla ludzi bardziej skrytych, każda próba pokonania nieśmiałości to niemalże  walka o życie.

Niezależnie od tego, czy nieśmiałość dokucza nam podczas wystąpień publicznych, konfrontacji z innymi ludźmi czy w innych sytuacjach warto z nią walczyć.

Podstawowym i na chwilę obecną jednym z najlepszych sposobów na pokonanie nieśmiałości są ćwiczenia z zakresu NLP. Warto wiedzieć jednak o tym, że nie każdy z nas musi być duszą towarzystwa. Przecież wielu z nas ma nieco mniejszy temperament. Nie poddawajmy się presji ludzi, która zmusza nas do postępowania wbrew samemu sobie.

Dodaj komentarz

Top

Sposób na stres i nieśmiałość

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline