Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Soczewki kontaktowe – alternatywa dla tradycyjnych okularów

Soczewki kontaktowe – alternatywa dla tradycyjnych okularów

oczy

Osoby z wadą wzroku zaczynają zazwyczaj od noszenia okularów. Jest to proste rozwiązanie, nie wymagające specjalnej pielęgnacji, sprawdzania dat ważności, ani (zazwyczaj) dodatkowego nawilżania oczu. Jednak soczewki kontaktowe mają swoje plusy, choć wymagają od osób ich używających, nieco więcej zaangażowania. Brak parujących szkieł, deszczu spływającego po okularach, zsuwających się oprawek, lepiej widoczny makijaż, szersze pole widzenia – to wszystko zalety soczewek, którymi nie mogą pochwalić okulary.

Wybierając szkła kontaktowe, należy mieć świadomość, że ich noszenie wiąże się z pewnymi zasadami, o których nie musimy pamiętać, nosząc okulary. Przed zakupem soczewek trzeba się skonsultować z lekarzem okulistą. Określi on dokładnie naszą wadę, dobierze najlepsze dla nas szkła kontaktowe i przekaże wszystkie najważniejsze informacje związane z noszeniem soczewek.

Higiena i rozsądek

Każda osoba, decydująca się na noszenie szkieł kontaktowych musi przestrzegać pewnych zasad związanych z użytkowaniem ich. Przede wszystkim, należy pamiętać, że oko musi mieć czas na regenerację. Z tego powodu raz w tygodniu powinniśmy dać naszym oczom odpocząć od soczewek. 24 godzinna przerwa pozwoli na całkowitą regenerację i zachowanie zdrowej siatkówki.

Zalety soczewek kontaktowych

Oprócz tego, noszenie szkieł kontaktowych często staje się przyczyną wysuszenia śluzówki. Objawia się to dyskomfortem podczas patrzenia i mrugania. Dodatkowo, zdejmowanie soczewek z suchego oka jest zdecydowanie trudniejsze. Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z wysuszoną śluzówką, należy dbać o odpowiednie nawilżenia oczu. Najlepiej jest używać nawilżających kropli, dwa-trzy razy dziennie. Warto również pamiętać o higienicznym trybie pracy. Co pół godziny powinniśmy robić sobie pięciominutowe przerwy, podczas których zamkniemy na chwilę oczy, a następnie będziemy patrzeć gdzieś w dal, pozwalając mięśniom oka na rozluźnienie.

Ważne jest również dobranie odpowiedniego płynu do soczewek, który pomoże nam utrzymać je w czystości, a dodatkowo nie będzie powodował u nas reakcji alergicznych. Nosząc szkła kontaktowe należy zadbać o zachowanie jak najwyższych standardów higieny. Przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek, zawsze trzeba dokładnie umyć ręce. Po zdjęciu szkła kontaktowego, należy je delikatnie umyć w płynie do soczewek. Następnie umieścić je w specjalnym pojemniczku i zalać płynem tak, by mogło spokojnie pływać. Warto również pamiętać o tym, że soczewki są zdatne do użytku przez konkretny okres czasu. Nie należy go przedłużać, ponieważ może to zagrozić naszemu zdrowiu.

Dodaj komentarz

Top

Soczewki kontaktowe – alternatywa dla tradycyjnych okularów

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline