Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Ciekawostki > Single XXI wieku

Single XXI wieku

śpiew

Współcześni single – atrakcyjni, dobrze wykształceni, mający poczucie własnej wartości. Otwarci, dość tolerancyjni, żyjący odważnie i aktywnie. Mocno zapracowani, skupieni na karierze i… na sobie. Taki, mniej więcej, obraz kreowany jest we wszechobecnych mediach; „singiel” ma zabarwienie negatywne, temu słowu przypisuje się kilka cech niekorzystnych, takich jak egoizm czy egocentryzm, wygodnictwo, brak umiejętności współodczuwania i współdziałania, niechęć do wchodzenia w związki partnerskie czy małżeńskie.

Singlowanie – czym jest?

Media wokół ukazują zdecydowanie jednostronną ocenę zjawiska singlowania i w swoich osądach są dość niesprawiedliwe. Większość badań opinii publicznej potwierdza, że single (niezależnie od tego, czy obecny stan jest ich świadomym wyborem czy losowym przypadkiem) pragną bliskości, zaangażowania i stałego związku. Osoby stanu wolnego chętnie i otwarcie mówią o oczekiwaniach czy wymaganiach wobec partnera, o wyobrażeniach idealnego związku, o swoich doświadczeniach wynikających z przeszłości. Chcą wyciągnąć wnioski, by kolejna znajomość miała większe i bardziej realne szanse na powodzenie, są również otwarci na autokrytykę i wiedzę, która być może okaże się pomocna przy budowaniu kolejnego związku. Zdecydowana większość singli chwali sobie ten stan, ale tylko przez krótki czas i tylko do pewnego momentu.

Z jednej strony młodzi ludzie są pod wpływem zakorzenionych od pokoleń wartości tradycyjnych, takich jak: dom, rodzina, dziecko; z drugiej zaś poddają się wartościom indywidualistycznym – konsumpcji, skupieniu się na własnych potrzebach, karierze zawodowej, korzystaniu z życia. Single podkreślają, że obecne „bycie solo” nie koniecznie jest ostatecznym wyborem; większość deklaruje, że będzie podejmować próby znalezienia kogoś do trwałego związku. Tęsknota za stałą obecnością i bliskością drugiego człowieka okazuje się silniejsza niż tęsknota za wygodnym, samotnym życiem. Dziś można poszukiwać swej drugiej połówki, a w niedalekiej przyszłości można zostać szczęśliwym singlem i odwrotnie; ten, kto dziś jest zagorzałym fanem życia solo, może się przekonać do życia we dwoje.

Biura matrymonialne

„Żaden człowiek nie jest stworzony do życia w pojedynkę, bo potrzeba bliskości jest w nas zakorzeniona od pierwszej chwili narodzin.” – mówi manager prowadzący biuro matrymonialne duet centrum. Opinie te potwierdzają zarówno młodzi ludzie, nie mający zbyt bogatej przeszłości, jak i dojrzalsze osoby, mające bagaż damsko-męskich doświadczeń. Stacjonarne biura pośrednictwa w kojarzeniu par znane są od dziesiątek lat, choć w obecnych czasach można je znaleźć w postaci portali randkowych, randek typu speed dating czy aplikacji internetowych jak badoo. W dobie internetu zeszły na trochę dalszy plan, choć od dłuższego czasu znów zaczyna się dostrzegać ich mocne strony. Powrót do tradycji jest w modzie, również w tej delikatnej i bardzo intymnej sferze życia.

„Portale randkowo-towarzyskie są nadal bardzo popularne, ale coraz więcej użytkowników internetu szuka dla siebie innej alternatywy.” – przekonują osoby prowadzące największe w kraju biura matrymonialne. Opinie – forumomilosci.pl to miejsce, w którym użytkownicy wymieniają się swoimi poglądami i doświadczeniami w próbach budowania trwałych związków, wskazując jednocześnie na zalety i wady korzystania z różnych biur czy konkretnych portali towarzyskich. Opinie są podzielone, choć ewidentnie można wskazać na różnice w funkcjonowaniu jednych i drugich. Wiele osób podkreśla, że warto rozszerzać krąg swoich poszukiwań, korzystać z możliwości, jakie oferuje współczesny świat. Będąc klientem randkowego portalu w internecie, można równocześnie korzystać z usług biura matrymonialnego i tym sposobem zwielokrotnić swoje szanse na rynku matrymonialnym. Osoby samotne, coraz częściej, aktywnie uczestniczą w poszukiwaniach partnera / partnerki, nie bojąc się nietypowych, niekonwencjonalnych sposobów na rozszerzenie codziennych kontaktów.

Właściciele agencji matrymonialnych dodają: „naszym podstawowym zadaniem jest pośrednictwo matrymonialne, ale chętnie dzielimy się wiedzą, obserwacją i doświadczeniami, które pomagają naszym klientom w utrzymaniu szczęśliwej, satysfakcjonującej relacji. Przekładając na bardziej przyjazny język: spotkanie właściwej osoby na swojej drodze to tylko początek drogi, bo najważniejsze jest to, co zrobimy z tą znajomością. Można mieć w życiu wiele znajomości, a wszystkie je położyć w przedbiegach na łopatki”. Wszystkim dostępnym instytucjom przyświeca ta sama idea, choć same sposoby działania są często odmienne: każda z nich ma swoją filozofię działania i swoją receptę na sukces w realizowaniu usługi. Są takie firmy, które swoją działalność sprowadzają jedynie do prowadzenia serwisu z ofertami. Użytkownik reguluje płatność i sam wyszukuje oferty, sam wysyła wiadomości, zdobywa nowe kontakty. Inne firmy oferują coś więcej niż tylko „wejście” do bazy; same wyszukują oferty, przedstawiają klientów sobie nawzajem, zachęcają do kontaktu. Jeszcze inne, poza dobieraniem w pary, świadczą wiele innych usług dla singli, takich jak: kształtowanie wizerunku, coaching, profesjonalna sesja fotograficzna, trening umiejętności interpersonalnych.

Dodaj komentarz

Anti-spam: complete the task


Top

Single XXI wieku

Czas na przeczytanie: 3 min
0
Inline
Inline