Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Choroby > Jakie są sposoby na stres?

Jakie są sposoby na stres?

migrena

Stresujące sytuacje występują w życiu każdego człowieka. Są jednak osoby, które są szczególnie narażone na wpływ stresu ze względu na indywidualne predyspozycje lub rodzaj wykonywanej na co dzień pracy. Długotrwały wpływ stresu ma wyniszczające działanie na ludzki organizm, dlatego nie warto ignorować pierwszych objawów stresu. Należy dużo odpoczywać i stosować techniki relaksacyjne.

Jakie są przyczyny stresu?

Lekarze twierdzą, że przyczyn stresu w ludzkim życiu jest wiele. Co ciekawe nie musi to być negatywny stres, ponieważ stresujemy się także pozytywnymi wydarzeniami w naszym życiu, np. ślubem czy narodzinami dziecka. Do głównych przyczyn silnego stresu zaliczymy jednak rozwód, separację, umieszczenie w zakładzie karnym, śmierć małżonka, śmierć bardzo bliskiej osoby, wypadek czy nagłą utratę pracy. Dla części pacjentów stresujące będzie również przejście na emeryturę i zmiana dotychczasowego stylu życia. Do przyczyn stresu zaliczymy również relacje w pracy, więzi rodzinne, szkołę, chorobę lub wzięcie kredytu. Obecnie coraz więcej osób stresuje się w pracy, ponieważ pracodawcy narzucają dużo obowiązków.

Jak rozpoznać stres?

Jednymi z pierwszych objawów stresu będą problemy żołądkowe, bezsenność, nadmierna potliwość, przyspieszone bicie serca, pogorszenie pamięci i problemy z koncentracją. U niektórych pacjentów występują napady głodu, silne lęki, osłabienie nastroju czy też ospałość.

Skutki stresu

Długotrwały stres w życiu może wywołać duże spustoszenie w ludzkim organizmie. Skutki możemy jednak zauważyć nawet po kilku latach. Zaliczymy do nich: cukrzycę, bóle głowy, problemy z układem pokarmowym, otyłość, osłabienie włosów i paznokci, bóle kręgosłupa, choroby układu sercowo-naczyniowego. Stres osłabia również układ odpornościowy, dlatego pacjenci będą bardziej podatni na bakterie i wirusy.

Jakie są sposoby na stres?

Człowiek powinien zapanować nad stresem, który pojawia się w jego życiu. Z pierwszymi objawami stresu będziemy mogli poradzić sobie sami. Wystarczy przemyśleć co wywołuje u nas stres i spróbować zmienić podejście do tego obszaru. W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej warto pomyśleć o czymś przyjemnym i głęboko oddychać. Ważne, aby nie doprowadzić do kumulacji stresu. Pomocne okażą się rozmowy z przyjaciółmi czy rodziną. Wyciszeniu i relaksowi sprzyjają kąpiele z olejkami, masaże, słuchanie muzyki, siłownia czy czytanie książek. Nastrój poprawia również rozwój swojej pasji lub wizyta u psychologa. Ważne, aby odnaleźć coś, co oderwie nas od zmartwień i pozwoli zapomnieć chociaż na chwilę o problemach. W niektórych przypadkach konieczna będzie wizyta u psychiatry oraz leki uspokajające.

Porady i dyskusje na ten temat można znaleźć pod linkiem https://internetnews.net.pl/forum/

Dodaj komentarz

Top

Jakie są sposoby na stres?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline