Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Choroby > Jakie są sposoby na kaszel?

Jakie są sposoby na kaszel?

leki

Uporczywy, suchy kaszel, a może ten mokry z wykrztuszaniem wydzieliny? Każdy z nich jest równie męczący. Jest jednak wiele sposobów na to, jak poradzić sobie z kaszlem zarówno po domowemu, jak i użyciem środków aptecznych. Co warto wybrać?

Odpowiedni sposób na kaszel powinien być przede wszystkim dobrany w zależności od tego, z jakim jego rodzajem mamy do czynienia. Kaszel suchy pojawia się główne na początku przeziębienia czy grypy, może też towarzyszyć alergii i astmie. Ma charakter napadowy, towarzyszy mu drapanie w gardle. Z kolei kaszel mokry często pojawia się po kilku dniach choroby, pojawia się wydzielina i „granie” w płucach i oskrzelach, co jest oznaką ich oczyszczania.

Jeżeli chcesz szybko poradzić sobie z męczącym kaszlem, zobacz razem z nami te metody, które sprawdzą się najlepiej.

Nawilżanie powietrza

Kaszel nasila się w niekorzystnych warunkach – gdy powietrze jest ciepłe i suche. Właśnie dlatego warto nawilżać powietrze z użyciem profesjonalnych nawilżaczy lub ułożyć na grzejniku mokry ręcznik, a wtedy woda z niego będzie powoli parować i nawilżać powietrze.

Domowe napary i syropy

Jeżeli dokucza ci kaszel suchy, dobrym pomysłem będzie gotowane siemię lniane z miodem, które pokryje gardło ochronną warstwą, syrop z cebuli czy mleko z miodem i masłem. Na kaszel mokry warto przygotować napar z nasion kopru włoskiego, który działa wykrztuśnie i wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych oraz wykazuje działanie antyseptyczne. Na kaszel i bolące gardło pomoże też herbatka z lipy oraz płukanie gardła naparem z szałwii.

Środki apteczne

W sprzedaży znajdziemy również dużo aptecznych preparatów na kaszel mokry i suchy. Warto pamiętać o tym, aby nie stosować ich zamiennie, ponieważ mają one inne działanie. Syrop na kaszel suchy, na przykład Levopront (Levopront.pl) ma działanie przeciwkaszlowe, natomiast syropy na kaszel mokry wykrztuśne. Zastosowanie leku na kaszel suchy przy kaszlu mokrym może doprowadzić do jeszcze większego rozwoju infekcji.

Można też stosować specyfiki ziołowe, na przykład działanie wykrztuśne mają syropy z bluszczu pospolitego, tymianku, pierwiosnka lekarskiego. Na kaszel suchy polecane są z kolei syropy z prawoślazu lekarskiego, podbiału lekarskiego, babki lancetowatej.

Więcej informacji o leku Levopront znajduje się na stronie: Levopront.pl.

Dodaj komentarz

Top

Jakie są sposoby na kaszel?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline