Wrażliwy organizm dziecięcy zagrożony jest z każdej strony. Dorośli odpowiedzialni są za dopilnowanie właściwego rozwoju dziecka, unikając przy tym napotykanych zagrożeń. Zdrowotne dolegliwości młodego organizmu należy traktować z należytą uwagą. Częste niedopilnowanie infekcji doprowadzić może do poważnych komplikacji. Z kolei źle postawiona diagnoza nie warunkuje poprawności leczenia, co przyczynia się do dalszego rozwoju choroby, a niekiedy powikłań.
Rodzice i opiekunowie wyczuleni więc powinni być na wszelkie sygnały związane ze stanem zdrowia swoich pociech. Warto jest wiedzieć jakie symptomy,a czy objawy mają poszczególne choroby, chociażby po to, by nie mylić ich na przykład z alergią. Alergie to ostatnimi czasy bardzo często występujące zjawisko. W dzisiejszych czasach coraz częściej stają się one nabytą reakcją organizmu. Jednakże, już u najmłodszych dzieci pojawić się mogą pierwsze objawy istniejących alergii. Wcześnie wykryta prognozuje jej zahamowanie, bądź umiejętne unikanie kontaktu z nią.
Warto zatem wiedzieć jak rozpoznać rodzaje alergii u dziecka. Objawy są bardzo zróżnicowane i podobne do innych chorób, czy schorzeń. Znajomość rodzajów alergii przybliża do ich rozpoznania. I tak objawy gastryczne, takie jak biegunka, zaparcia, wymioty, bóle brzucha, czy żołądka, mogą być nie tylko samym zatruciem, czy jednorazową dolegliwością, ale objawem alergii pokarmowej. W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na składniki zawarte w spożywanych produktach.
Do najczęściej bagatelizowanych i mylnych należą alergie kontaktowe. Ich objawy to świąd, pieczenie, wysypki, krosty, czy zaczerwienienia na skórze. Wówczas należy zwrócić uwagę na częstość występowania reakcji skórnych. Jeśli są one powtarzalne, może świadczyć to o alergii. Podobne objawy ma alergia na jad owadów. Ukąszeniom zazwyczaj towarzyszy obrzęk skórny w różnym nasileniu. Łagodna reakcja na skórze jest zjawiskiem z reguły normalnym. Natomiast nasilające się objawy po ukąszeniu mogą być bardzo niebezpieczne, a niekiedy prowadzić do zagrożenia życia. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się o pomoc do szpitala lub specjalisty.
Istnieje jeszcze jeden rodzaj alergii, mianowicie alergie wziewne. Ich objawy często mylone są ze zwykłym przeziębieniem. Kichanie, katar, wodna wydzielina z nosa, kaszel, podrażnione gardło, problemy z oddychaniem, łzawienie i zaczerwienienie oczu. Takie reakcje organizmu powtarzające się cyklicznie świadczą o uczuleniu na jakąś substancję. Odpowiedź w tym przypadku mogą dać testy laboratoryjne mające na celu wykrycie alergenu.
Znajomość rodzaju alergii i szczególne wyczulenie na wyżej wymienione objawy w znacznym stopniu pomóc może w rozpoznaniu dolegliwości. Dla utrzymania zdrowia i spokoju dobrze jest wiedzieć co może spotkać nasze pociechy, ale również i nas samych.
Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Alergia
Alergia u dzieci – blog-antyalergiczny.pl http://blog-antyalergiczny.pl/alergia