Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Profilaktyka w leczeniu zębów

Profilaktyka w leczeniu zębów

lekarz

Zęby to jedna z takich części naszego ciała, której nie da się zregenerować. Są one codziennie mocno eksploatowane, a służyć nam mają przez całe życie. Większość chorób zębów, dziąseł i przyzębia jest do wyleczenia.

Czasami jest to jednak proces trudny, kosztowny, a już w pewnością nieprzyjemny. By ustrzec się przed problemami stomatologicznymi niezmiernie ważna jest właściwa profilaktyka w tym zakresie. Profilaktyka czyli działania ukierunkowane na to, by uchronić zęby przed czynnikami sprzyjającymi rozwojowi chorób – najczęściej próchnicy i paradontozy.

3 sfery w profilaktyce

Stomatolodzy wskazują, że działania profilaktyczne skoncentrowane powinny być wokół trzech sfer: walki z płytką nazębno-dziąsłową, eliminacji czynników miejscowych oraz eliminacji czynników ogólnoustrojowych. W każdej z tych sfer ważna jest współpraca stomatologa i pacjenta. O ile w dwóch ostatnich sferach rola lekarza stomatologa jest istotniejsza, to w przypadku walki z płytką bakteryjną nazębowo-dziąsłową to pacjent stoi na pierwszym planie.

Walka z płytką nazębną

Płytka nazębna to nic innego jak warstwa bakterii i węglowodanów, która tworzy się na zębach, Jest ona lepka i bezbarwna. To właśnie płytka nazębna odpowiedzialna jest za ubytki próchnicowe i choroby dziąseł. Systematyczne usuwanie płytki nazębnej to podstawa. Nieusuwana płytka nazębna z czasem ulega mineralizacji i staje się kamieniem nazębnym. Płytka nazębna pojawia się u każdego. Dodatkowo osadzaniu się płytki sprzyjają takie czynniki jak palenie papierosów, zła dieta, złe nawyki higieniczne. W zakresie walki z płytką nazębno-dziąsłową rola stomatologa ogranicza się do instruktażu pacjenta w zakresie właściwej diety, właściwych nawyków, sposobów oczyszczania zębów oraz usuwania złogów nazębnych. Największą rolę, jak było wspomniane, odgrywa jednak pacjent. To on odpowiedzialny jest za jakość, skład i konsystencję spożywanych pokarmów, właściwą dbałość o higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa.

Szczotkowanie i płukanie

uśmiechPodstawą walki z płytką nazębną pozostaje jednak właściwa higiena jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów pozwala na pozbycie się znacznej ilości płytki nazębnej. A połączenie go z wykorzystaniem środków uzupełniających takich jak np. płyny do płukania ust, stanowi gwarancję sukcesu. Mając na względzie higienę jamy ustnej warto wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów. Wybierając szczoteczkę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów: stan naszych zębów i dziąseł, osobiste preferencje, znajomość technik mycia zębów.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli szczoteczek do zębów. Czym powinna wyróżniać się dobra szczoteczka? Przede wszystkim powinna być średnio twarda lub miękka, z odpowiednią długością włosia, odpowiednią długością główki oraz równą długością pęczków włosia. Alternatywą dla szczoteczki manualnej może być szczoteczka elektryczna. Mimo tego, że szczoteczka taka lepiej usuwa złogi nazębne, to jej używanie zalecane jest tylko tym osobom, które mają opanowaną technikę używania szczoteczki manualnej, gdyż używanie szczoteczki elektrycznej wymaga pewnej sprawności.

Równie ważnym aspektem jest dobór odpowiednich środków pielęgnacyjnych do jamy ustnej. Są to pasty do zębów, nici dentystyczne, wykałaczki, szczoteczki międzyzębowe, płyny do płukania jamy ustnej czy stymulatory dziąsłowe.

Autorem artykułu jest gabinet stomatologiczny Galeria Uśmiechu z Częstochowy.

Dodaj komentarz

Top

Profilaktyka w leczeniu zębów

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline