Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Choroby > Pomóż suchym oczom

Pomóż suchym oczom

oczy

Suche oczy to uciążliwy problem, dotykający wielu osób. Dzięki odpowiednim preparatom, można sobie z nim odpowiednio poradzić.

Przyczyny suchego oka

Oczy są narządem niezwykle delikatnym. Już ziarenko piasku wystarczy aby podrażnić gałkę oczną. Tak zwany zespół suchego oka może być powodowany przez różnorakie czynniki. W dzisiejszych czasach, jedną z częstszych przyczyn jest praca przy komputerze. Ale także zbyt niska czy wysoka temperatura powietrza a także korzystanie z klimatyzacji lub ogrzewania nie sprzyjają oczom. Dzieje się tak, ponieważ te czynniki wpływają na zmniejszenie wilgotności powietrza, co z kolei powoduje zespół suchego oka. Dolegliwość może mieć także podłoże hormonalne – na suche oczy skarżą się często kobiety w ciąży, czy przechodzące menopauzę. Szkodliwe są również zanieczyszczenia, w tym w szczególności dym, na przykład ten papierosowy. Zespół suchego oka towarzyszy także niektórym chorobom.

Suche oczy – leczenie i diagnostyka

Do okulisty powinniśmy się udać, kiedy odczuwamy podrażnienie gałek ocznych. Może się ono objawiać uczuciem piasku pod powiekami, swędzeniem, łzawieniem, nadwrażliwością na światło a nawet stanem zapalnym. Specjalista potwierdzi, czy nasz dyskomfort jest spowodowany zespołem suchego oka. Zasadniczo przeprowadza się dwa testy. Test Schirmera służy sprawdzeniu produkcji łez przez oko. Jest zupełnie nieinwazyjny i bezbolesny. Drugi test polega na sprawdzeniu jakości łez. Okulista zakrapla oczy specjalnym barwnikiem i za pomocą biomikroskopu mierzy czas, w którym łza pozostaje na gałce ocznej, nawilżając ją.Leczenie suchych oczu może polegać na przykład na zamknięciu punktów łzowych. Ten zabieg wykonuje w znieczuleniu okulista. Może mieć on charakter stały lub czasowy. Inną metodą jest także oczyszczanie brzegów powiek, na przykład kompresami z roztworu kwasu bornego, co robi się, gdy prawidłowo nie pracują gruczoły Meiborna. Łatwo więc zauważyć, że takie leczenie suchych oczu jest bardziej uciążliwe niż zwyczajna profilaktyka – noszenie okularów przeciwsłonecznych, odpowiednia postawa przy komputerze, nawilżanie powietrza. Jest jednak jeszcze jedna metoda lecznicza, dostępna bez recepty, łatwa w użyciu i skuteczna. Krople do oczu Bepanthen, które zawierają kwas hialuronowy i prowitaminy B5. Łagodzą podrażnienia, stymulują regenerację tkanek. Nadają się dla osób noszących soczewki.  Przynoszą ulgę osobom, cierpiącym na zespół suchego oka. Leczenie suchych oczu staje się prostsze, a ponadto – zupełnie nieinwazyjne.

One thought on “Pomóż suchym oczom

  1. Suche oczy najlepiej traktować bardzo nawilżającymi kroplami, takimi z kwasem hialuronowym. Ja używam Starazolin Hydrobalance i sprawdza się świetnie.

Dodaj komentarz

Anti-spam: complete the task


Top

Pomóż suchym oczom

Czas na przeczytanie: 2 min
1
Inline
Inline