Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Dziecko > Plan porodu – czy warto go przygotować?

Plan porodu – czy warto go przygotować?

dziecko

Panie, które oczekują przyjścia na świat dziecka często z niepokojem myślą o chwili, w której rozpocznie się akcja porodowa. Mamy i babcie przy każdej okazji przypominają, jak wyglądało to za ich czasów, a Tobie od samego słuchania włos jeży się na głowie…Na szczęście opieka okołoporodowa wygląda dziś zupełnie inaczej, a każda kobieta ma możliwość przygotowania własnego planu porodu.

Jakie informacje powinny się znaleźć w planie porodu?

Plan porodu to dokument, w którym możesz zawrzeć wszystkie swoje oczekiwania dotyczące porodu, personelu medycznego oraz osób towarzyszących Ci na sali porodowej. Plan porodu powinien zawierać przede wszystkim Twoje dane personalne, imię i nazwisko lekarza prowadzącego ciążę, położnej oraz dane osoby towarzyszącej podczas porodu – męża, partner, siostry, przyjaciółki lub innej osoby, którą wybierzesz. W dokumencie możesz zamieścić informacje, czy chcesz urodzić w wodzie lub w określonej pozycji, czy chcesz, aby pępowinę przecięła osoba towarzysząca Ci podczas porodu, czy zgadzasz się na podanie środków farmakologicznych, nacięcie krocza, a także osobiste preferencje dotyczące warunków, w jakich poród będzie się odbywał – jeśli pragniesz, jak największej intymności, zawrzyj tę informację w planie.

Plan porodu warto podzielić na części, tak, aby każda z nich dotyczyła konkretnej fazy porodu, a także okresu bezpośrednio po urodzenia dziecka. Dzięki temu dokument będzie dużo bardziej czytelny. Nie martw się, jeśli nie wiesz, jak dokładnie powinien wyglądać – w Internecie możesz znaleźć gotowe wzorce, które możesz uzupełnić odręcznie lub na komputerze.

W przygotowanie planu porodu, oprócz lekarza i położnej, warto zaangażować osobę, która będzie Ci w tym wyjątkowym czasie towarzyszyć. Dzięki temu wszystko przebiegnie dużo sprawniej, a skrupulatnie i czytelnie przygotowany dokument ułatwi komunikację między Tobą a personelem w tak ważnej chwili.

Twoje bezpieczeństwo i komfort psychiczny

Poród to ogromny wysiłek nie tylko dla organizmu, ale także dla psychiki matki. Przygotowanie planu porodu pozwoli Ci się uspokoić. Zyskasz także większą świadomość dotyczącą tego, co będzie się działo z Tobą i z Twoim dzieckiem przed rozpoczęciem akcji porodowej, w trakcie porodu oraz tuż po przyjściu maluszka na świat. Pamiętaj jednak, że ten dokument w przypadku konieczności ratowania życia Twojego lub dziecka schodzi zawsze na drugi plan. Wówczas decyzja o podaniu środków farmakologicznych czy zakończenia porodu w sposób zabiegowy lub operacyjny należy do lekarza.

Dodaj komentarz

Top

Plan porodu – czy warto go przygotować?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline