Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Odżywianie > Pizza nie tylko z sosem pomidorowym. Zobacz nietypowe rodzaje włoskiego dania

Pizza nie tylko z sosem pomidorowym. Zobacz nietypowe rodzaje włoskiego dania

pizza

Czy pizza występuje wyłącznie w jednym wariancie? Z jednej strony tak, ponieważ podstawowy charakter dania nie zmienia się. Z drugiej jednak… liczba możliwych kombinacji i konfiguracji jest tak ogromna, że można mówić raczej o grupie potraw. Nawet sos pomidorowy, który wydawać by się mógł absolutnie obowiązkowym składnikiem, można… pominąć lub zastąpić.

Jak smakuje pizza bez sosu pomidorowego? Z odpowiednio dobraną alternatywą może być wyjątkowo inspirująca. Nie wierzysz? Zobacz, czego możesz skosztować. Poszukaj pozycji bez sosu pomidorowego w menu dobrych pizzerii, np. sieci Gusto Dominium, albo… przyrządź włoski specjał samodzielnie. A co może się znaleźć na pizzy zamiast typowej salsy z pomidorów?

Pizza bez sosu?

Choć jej przyrządzenie jest możliwe, sos podkreśla smak pozostałych składników, nadając całemu daniu specyficznego charakteru i aromatu. Ale nie oznacza to, że pizzaiolo ma obowiązek sięgać po pomidory (San Marzano czy nie) i to je układać na spodzie. W wersji minimalistycznej pomidory zastąpić można bardzo prostym połączeniem oliwy z oliwek z czosnkiem oraz bazylią. Czy zadziała? Oczywiście, że tak! Do tego dobra mozzarella, ewentualnie, kilka dodatkowych składników i… magia na talerzu gotowa.

Sosy na bazie śmietany

… ze słynnym Alfredo na czele. To bardzo typowa propozycja, po którą sięgają również rodowici Włosi. Wystarczy zmieszać kilka łyżek kremówki z masłem, bulionem warzywnym, podgrzać i dodać do kompozycji sera – najlepiej parmezanu – by stworzyć wyjątkowo smaczne połączenie. Spotkać je możesz przede wszystkim na grupie pizz, które określa się mianem „pizza bianca”, a więc „biała pizza”. Tego rodzaju delikatny sos świetnie komponuje się na przykład ze szpinakiem i gorgonzolą lub z białymi szparagami.

Barbecue – nie tylko w pizzy amerykańskiej

Coraz częściej zdarza się, że w menu pizzerii takich jak np. Gusto Dominium sos pomidorowy jest zastępowany wersją barbecue. To typowo amerykańska kompozycja składników, stworzona przede wszystkim z myślą o daniach z grilla. Wyrazisty, słodko-ostro-wędzony smak pasuje do pizz z wszelkimi mięsami grillowanymi i pozwala odkryć zupełnie nowe połączenia aromatów. Sprawdza się również z pizzach ostrych – np. tych z chilli czy jalapeno oraz skropionych tabasco. Ale to opcja jedynie dla najodważniejszych.

Co jeszcze może trafić na pizzę zamiast sosu pomidorowego? Aby się o tym przekonać, wystarczy śledzić menu najlepszych pizzerii, w tym Gusto Dominium. Może się okazać, że znajdziesz pizzę z pesto, a nawet z… hummusem. Choć połączenia te na pierwszy rzut oka wydają się być bardzo egzotyczne i nieszablonowe , po prostu kuszą. A co najważniejsze – udowadniają, że pizza niejedno ma imię, a jej smakiem można się bawić na coraz to nowe sposoby. Efekt? Każdego dnia – czy to w domu, czy lokalu, czy w dostawie – możesz odkrywać to danie ze słonecznej Italii na nowo.

Dodaj komentarz

Anti-spam: complete the task


Top

Pizza nie tylko z sosem pomidorowym. Zobacz nietypowe rodzaje włoskiego dania

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline