
Kobieta, która na podstawie testu dowiaduje się, że prawdopodobnie jest w ciąży, musi niezwłocznie udać się na pierwszą wizytę kontrolną do ginekologa. Wizyta ta będzie znacząco różnić się od kolejnych – wykonywanych średnio co miesiąc – badań. Na czym zatem będzie ona polegać i jaki będzie jej dokładny przebieg?
Ginekolog Wrocław
Z pewnością zaczęłaś od wpisania w internecie hasła ,,Ginekolog Wrocław”, pamiętaj jednak aby upewnić się, że specjalista, którego wybierzesz jest również lekarzem prowadzącym ciąże. W naszej placówce znajdziesz taką usługę.
Każda kobieta, która po raz pierwszy zgłosi się w tym celu do naszej wrocławskiej przychodzi, będzie musiała – oprócz samego badania ginekologicznego – zrealizować wszystkie niezbędne formalności. W trakcie pierwszej wizyty lekarz założy kartę ciąży, przeprowadzi wywiad z ciężarną, a następnie wykona szereg badań o charakterze położniczym, cytologicznym i ultrasonograficznym (popularne USG w ciąży). Najprawdopodobniej zleci on też przeprowadzenie wielu innych badań dodatkowych, których forma i charakter będą zależały od stanu Pacjentki.
Wywiad lekarza prowadzącego ciążę
Pierwszą wizytę należy rozpocząć od wywiadu, w trakcie którego lekarz prowadzący ciążę zapyta o poprzednie, porody, ich technikę, a także – jeśli takowe miały miejsce – również o poronienia. W międzyczasie padną też pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia, które dotyczyć będą przebytych (lub przewlekłych) chorób, stosowanych leków, a także przebytych operacji. Lekarz zada też pewnie kilka pytań dotyczących terminu ostatniej miesiączki. Informacje te mogą okazać się bardzo pomocne w kontekście wytypowania terminu porodu.
Jak szybko ginekolog wykryje ciążę?
Jak szybko ginekolog wykryje ciążę? Kiedy spodziewać się wyników? Po zakończeniu wywiadu, lekarz – ginekolog wykona kompleksowe badanie położnicze, którego najważniejszym etapem będzie badanie ginekologiczne. Oprócz niego lekarz dokona pomiaru wzrostu przyszłej mamy, zbada jej ciśnienie, a także pobierze materiał do dalszych badań cytologicznych. W trakcie pierwszej wizyty specjalista wykona też badanie USG dopochwowe i na jego podstawie jednoznacznie oceni, czy Pacjentka faktycznie jest w ciąży.
Badanie ginekologiczne i jego przebieg
Zarówno w trakcie pierwszej, jak i każdej kolejnej wizyty, Pacjentka będzie poddawana badaniu ginekologicznemu. Jest to najważniejszy etap każdej kontroli, gdyż na jego podstawie można ocenić stan zewnętrznych narządów rodnych, dokonać wziernikowania, a także wykonać badanie palpacyjne i skontrolować stan piersi. Wyniki tych badań pomogą w ocenie ogólnego stanu zdrowia Pacjentki i jednocześnie pozwolą określić, czy ciąża jest obarczona jakimkolwiek czynnikiem ryzyka.
Po zakończeniu wszystkich powyższych badań, kobieta otrzyma stosowne skierowania i – jeśli zajdzie taka potrzeba – receptę. Na koniec lekarz dokona wszystkich niezbędnych zapisów w karcie ciąży i zarezerwuje kolejny termin kontroli.