Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Kobieta > Jak pielęgnować cerę tłustą?

Jak pielęgnować cerę tłustą?

cera tłusta

Choć czasem każdy lubi zabłysnąć, to jednak nadmiernie błyszcząca skóra na twarzy nie jest już tak pożądanym zjawiskiem. Cera tłusta jest wprawdzie najbardziej charakterystyczna dla okresu dojrzewania, kiedy gruczoły łojowe zaczynają intensywnie się aktywizować i wydzielać duże ilości sebum, ale w wielu przypadkach taki typ cery możemy spotkać również u osób dorosłych. Warto wówczas zadbać o jej odpowiednią pielęgnację, która pozwoli nam zachować estetyczny wygląd.

Cechy skóry tłustej

„Tłustość” cery jest spowodowana nadmiernym wydzielaniem sebum, produkowanego przez gruczoły łojowe, szczególnie w tzw. strefie T, czyli w okolicach czoła, nosa i brody. Wzmożoną aktywność gruczołów mogą wywoływać takie czynniki, jak wspomniany już okres dojrzewania, ale także duże stężenie męskich hormonów – androgenów, ciepły klimat, przewlekły stres, niedobory witaminy B6 i B2 oraz dieta zawierająca dużo produktów mlecznych i węglowodanów. W wyniku tego skóra staje się błyszcząca i nieco zgrubiała, z rozszerzonymi porami. Ma również zwiększoną tendencję do powstawania zaskórników lub zmian trądzikowych. Jednak posiadanie cery tłustej ma również swoje pozytywne strony: nie starzeje się ona tak szybko, jak cera sucha czy wrażliwa oraz jest mniej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Nie usuwaj sebum całkowicie

Choć intensywnie wydzielające się sebum czasami aż się prosi o potraktowanie go silnie drażniącymi substancjami, które raz na zawsze usuną cały łój z naszej twarzy, to jednak w pielęgnacji cery tłustej warto pamiętać o zachowaniu równowagi. Jeżeli codziennie stosujemy mocne płyny i żele do mycia twarzy, możemy wywołać wprost odwrotny efekt: naturalna flora bakteryjna skóry ulegnie zakłóceniom i w rezultacie wydzielanie sebum wzrośnie – w ten sposób organizm będzie się bronił przez zbyt intensywną ingerencją z zewnątrz. Lepiej zatem wybrać mniej inwazyjne kosmetyki, które będą skutecznie oczyszczać cerę, nie niszcząc jej warstwy lipidowej.

Codzienna pielęgnacja – nie tylko kosmetyki

Pielęgnacja skóry tłustej powinna być oparta o łagodne kosmetyki, stosowane maksymalnie 2 razy dziennie. Do oczyszczania cery najlepszy będzie żel do twarzy niezawierający mydła (dużą skutecznością wykazuje się w tym przypadku seria Purritin marki Iwostin: https://www.iwostin.pl/zel-do-mycia-twarzy) oraz peeling enzymatyczny lub delikatny mechaniczny. Na dzień możemy stosować lekki krem matujący, który pozwoli zatuszować niedoskonałości, natomiast na noc warto zapewnić cerze porządne odżywienie i nawilżenie. Warto wybierać również kosmetyki zawierające antyoksydanty (niszczą wolne rodniki powodujące stany zapalne), aloes, algi, żeń-szeń, rumianek, ekstrakt z owsa, zieloną herbatę, pestki winogron oraz kwas mlekowy, migdałowy lub salicylowy. Oprócz pielęgnacji cery tłustej należy zatroszczyć się również o właściwą dietę, bogatą w witaminy z grupy B i nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) oraz unikać wysokoprzetworzonej żywności i węglowodanów.

Dodaj komentarz

Top

Jak pielęgnować cerę tłustą?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline