Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Opieka nad osobami starszymi – jakie formy?

Opieka nad osobami starszymi – jakie formy?

senior

Masz problem ze zorganizowaniem odpowiedniej opieki nad mamą, tatą czy dziadkami? Ze względu na swoje obowiązki zawodowe i rodzinne nie jesteś w stanie poświęcić im tyle czasu, ile potrzebują? To nic złego – opieka nad osobami starszymi wymaga mnóstwa energii, poświęcenia, fachowej wiedzy i olbrzymiej odporności psychicznej. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jakie formy opieki nad osobami starszymi oferują prywatne i publiczne instytucje.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest domowa opieka dla seniora,
  • jakie formy opieki nad osobami starszymi oferują ośrodki i domy opieki.

Z opracowanego w 2014 r. raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2025 r. w naszym kraju będzie mieszkać ponad 10 mln osób powyżej 60. roku życia. To stanowi aż 28% społeczeństwa! W 2035 r. będzie ich już 11,4 mln (32%), a w 2050 r. – 13,7 mln (40%). Wielu z nich będzie wymagało wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Na szczęście w Polsce można już skorzystać z różnych form opieki i rehabilitacji dla seniorów.

Domowa opieka nad osobami starszymi

Jedną z form wsparcia seniorów jest opieka domowa. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na tym, że senior przebywa w swoim domu, a na co dzień towarzyszy mu profesjonalna opiekunka. W zależności od potrzeb seniora oraz oczekiwań jego rodziny może to być opieka całodobowa lub dzienna, obejmująca kilka godzin, w trakcie których pozostali domownicy są np. w szkole czy pracy.

Opiekunka osób starszych może pomagać seniorowi w wykonywaniu codziennych obowiązków (zakupy, sprzątanie, gotowanie), troszczyć się o jego dobre samopoczucie, kontrolować stan zdrowia czy wykonywać proste procedury lecznicze (zmiana opatrunków, wymiana worków stomijnych itp.). Wszystko zależy od stanu zdrowia i poziomu sprawności seniora, a także zakresu obowiązków opiekunki.

Domowa opieka seniora może również przyjmować formę doraźną. Ma to miejsce wtedy, gdy na co dzień osobie starszej towarzyszy i pomaga rodzina, ale niekiedy potrzebuje ona okazjonalnego wsparcia. Może to być weekendowy wyjazd, wakacje, uroczystość rodzinna czy po prostu konieczność wyjścia z domu na jakiś czas. Wówczas opiekę nad seniorem przejmuje opiekunka.

Instytucjonalna opieka nad osobami starszymi, czyli dom opieki

Opiekę nad seniorami sprawują także określone instytucje: Domy Pomocy Społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze oraz publiczne i prywatne domy opieki. DPS-y, zakłady opiekuńczo-lecznicze oraz publiczne domy spokojnej starości specjalizują się przeważnie w organizowaniu pobytów stałych – oznacza to, że osoba starsza przebywa tam cały czas i znajduje się pod fachową opieką personelu. Nieco szerszy zakres usług oferują natomiast prywatne domy opieki, takie jak zlokalizowana w Warszawie Willa Łucja. Tutaj oferowane są m.in. pobyty dzienne, pobyty stałe oraz turnusy rehabilitacyjne dla seniorów.

  • Pobyty dzienne to doskonałe rozwiązanie dla seniorów o ogólnie dobrym stanie zdrowia, którzy potrzebują pomocy przez kilka godzin dziennie, gdy członkowie rodziny znajdują się w pracy. W ramach pobytu dziennego można skorzystać np. z zajęć rehabilitacyjnych i terapii zajęciowej. Obejmuje on trzy domowe posiłki, nadzór wykwalifikowanego personelu i możliwość wypoczynku w specjalnym pokoju.
  • Pobyty stałe są dedykowane seniorom, którzy nie mogą lub nie chcą przebywać w domu, potrzebują pomocy w wykonywaniu codziennych czynności, ale jednocześnie liczą na aktywne życie w gronie rówieśników. Pobyt stały obejmuje m.in. pięć posiłków dziennie, 24-godzinną opiekę personelu oraz nadzór lekarza. Możliwy jest także pobyt stały krótkoterminowy, na okres od 1 do 30 dni.
  • Specjalistyczne turnusy rehabilitacyjne to okresowe, zazwyczaj 14-dniowe pobyty w domu opieki dla osób z konkretnymi problemami, np. neurologicznymi czy ortopedycznymi. W tym czasie senior przechodzi intensywną rehabilitację i terapię, dopasowaną do jego indywidualnych potrzeb, pozwalającą wrócić do zdrowia czy zatrzymać postęp choroby.

Jak widać, form opieki nad seniorami jest naprawdę wiele. Zarówno osoby starsze, jak i ich rodziny mogą więc zadbać o pogodną i godną jesień życia!

Dodaj komentarz

Top

Opieka nad osobami starszymi – jakie formy?

Czas na przeczytanie: 3 min
0
Inline
Inline