Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Nietrzymanie moczu: przyczyny i najpopularniejsze metody leczenia

Nietrzymanie moczu: przyczyny i najpopularniejsze metody leczenia

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, który dotyka nawet do 30 % populacji. Z dolegliwością najczęściej spotykają się kobiety, które wśród chorych stanowią nawet do 80 % . Warto dowiedzieć się, jakie są najważniejsze przyczyny NTM, czyli nietrzymania moczu.

Przyczyny nietrzymania moczu

Szacuje się, że z nietrzymaniem moczu na pewnym etapie życia ma do czynienia nawet połowa Polek. Dolegliwość znacznie częściej dotyka kobiety po menopauzie oraz po ukończeniu 50 roku życia. W związku z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa oznacza to, że z każdym rokiem nietrzymanie moczu będzie dotykało coraz większą ilość osób. Do najczęstszych przyczyn występowania dolegliwości należą mechaniczne uszkodzenia mięśni dna miednicy mniejszej, tzw. mięśni Kegla. Do ich uszkodzenia może dojść na przykład podczas porodu, dlatego też wiele kobiet cierpi z powodu popuszczania moczu w okresie po urodzeniu dziecka. Osłabienie mięśni otaczających cewkę moczową, odpowiedzialnych za trzymanie moczu, może być związane także z przebytą menopauzą. Wraz z wiekiem oraz zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety podczas menopauzy wiążą się różnego rodzaju dolegliwości, między innymi właśnie problem nietrzymania moczu.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Zależnie od tego, jakie są przyczyny nietrzymania moczu, warto podjąć odpowiednie środki zaradcze. Osobom, których dolegliwości są związane z uszkodzeniem lub osłabieniem mięśni Kegla, dużą ulgę przyniosą odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne. Wskazane są regularne ćwiczenia kondycyjne, mające na celu poprawę ogólnej sprawności fizycznej oraz utratę wagi, ponieważ otyłość bardzo często powoduje nasilenie problemu nietrzymania moczu. Ważne są także ćwiczenia mięśni Kegla, które można wykonywać podczas codziennych czynności, takich jak gotowanie lub zakupy. Trening polega na zaciskaniu mięśni miednicy na kilka do kilkunastu sekund, a następnie ich rozluźnieniu i powtórzeniu ćwiczenia.

Niezależnie od przyczyn występowania nietrzymania moczu warto sięgnąć po suplement diety Femudar, który dzięki zawartości naturalnych składników wspomagających pracę pęcherza moczowego przynosi ulgę w dolegliwościach. W skład suplementu wchodzi między innymi ekstrakt z soi, znanej z dobroczynnego wpływu na kobiecy organizm, a także wyciągi z żurawiny i dyni, które regulują pracę układu moczowego. Więcej informacji na temat działania suplementu diety można znaleźć na stronie www.femudar.pl.

One thought on “Nietrzymanie moczu: przyczyny i najpopularniejsze metody leczenia

  1. Moja babcia ma 83 lata i nie rusza się z domu bez specjalnych pieluchomajtek Tena Pants. Trudno było ją namówić, ale sama zobaczyła, że są bardzo wygodne i dobrze chłoną zarówno mocz jak i jego zapach

Dodaj komentarz

Top

Nietrzymanie moczu: przyczyny i najpopularniejsze metody leczenia

Czas na przeczytanie: 2 min
1
Inline
Inline